26.5.18

Silvie Pychova: Ještě k těm maturitám

Pokud byste si chtěli přečíst, jak to je řešeno ve Finsku, zde je info v angličtině. Jediný povinný maturitní předmět je finština (doplnění: u švédské menšiny je to švédština, prostě mateřský jazyk). Plus si musí vybrat jeden předmět, který budou absolvovat na vyšší úrovni, a další dva na nižší nebo vyšší úrovni. Mám k dispozici letošní výsledky a u těžší verze matematiky propadlo 2,6 % a u lehčí verze 4,4 %. A toto je důležité: "A candidate who fails a compulsory test may retake the test twice in the course of three examination periods immediately following the examination period of the failed test." Zkušební období je jaro a podzim. A dokonce si může změnit i úroveň zkoušky, pokud splní podmínku, že má jeden předmět na vyšší úrovni. Těch, co nakonec maturitu vůbec neudělají, je úplné minimum. Cílem je, aby to ti lidé uměli a ne jim zlikvidovat život. Pro úplnost ještě uvedu, že na střední školy ve Finsku se nedělají přijímačky (výjimkou jsou umělecké školy), kritériem pro přijetí jsou známky.


3 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

Cybí jedna důležitá informace, jaká část populačního ročníku ve Finsku maturitu absolvuje. U nás je to 75 %.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pokud byste chtěli vědět, jak to mají například příslušníci kmene Navajo, pak vězte, že vůbec žádnou maturitu nemají. A přitom Navahové byli v průběhu druhé světové války naprosto unikátními šifranty ve službách americké armády. Nemalou měrou přispěli k vítězství Američanů v Pacifiku. Kam se v tomto ohledu hrabou Finové.

Unknown řekl(a)...

Je hezké házet moudra o finském školství, když situace na školách je diametrálně odlišná od naší. Když chcete ríct B je třeba říct A. Situace na českých školách je diametrálně odlišná od toho, co se běžně prezentuje v českých médiích.

Okomentovat