9.5.18

Radka Hrdinová: Válka o mobily. Někteří učitelé je nenávidí, jiní je chtějí mít ve výuce

Patří mobilní telefony do školy? Málokdo má na tuto otázku rozdílnější odpovědi než – učitelé. Zatímco pro větší část je používání telefonu ve škole nepřípustná, jiní učitelé považují mobily za dobrého pomocníka.

Z článku v iDNES.cz vybíráme:

„Podle mě není otázka, zda mobilní telefony zakázat nebo povolit, relevantní. Chceme, aby děti byly vybavené vhodně ho používat v životě. Kdo je k tomu dovede? Rodiče k ­tomu často nemají kompetence,“ říká se Bořivoj Brdička z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy.

Otázka, zda mobily zakazovat nebo dovolit, není horké téma jen u nás. K­ plošnému zákazu mobilů ve školách směřuje Francie. Zákaz mobilních telefonů ve školách tam prosazuje prezident Emmanuel Macron, plní tak jeden ze svých předvolebních slibů.

V České republice má ovšem otázka mobilních telefonů ve škole jeden specifický rozměr. Vybavení českých škol výpočetní technikou je natolik slabé, že učitel, který chce v hodinách využívat moderní technologie, často nemá jinou možnost než se spolehnout na přístroje, které si do školy přinesou děti. A ­mobilní telefon vlastní na druhém stupni základní školy většina z­ nich.

7 komentářů:

Ygrain řekl(a)...

Nemám ráda plošné zákazy. Používání mobilů k činnostem nesouvisejícím s výukou netoleruji, ale jsou naopak i chvíle (a celkem časté), kdy k jejich použití přímo vyzývám. Všeho s mírou.

Eva Adamová řekl(a)...

Ve školách většinou žádná válka o mobily neprobíhá. Na školách, kde jsou mobily zakázané, nikdo nebrání učitelům, aby je smysluplně používali ve výuce, a zákaz se vztahuje jen na dobu výuky, kdy nejsou potřeba.
Ale co mne na tech kecech Brdičky a novinářů nejvíc rozčiluje, je to, že se neustále snaží veřejnosti vsugerovat, že počítače starší pěti let jsou pro školy úplná katastrofa. Na naší škole máme v počítačové učebně deset počítačů starých deset let a patnáct počítačů starých osm let a šlapou jako hodinky, vše co potřebujeme, aby na nich fungovalo, na nich funguje. Mimo to máme na naší škole s jednou třídou v ročníku k dispozici mobilní učebnu s tablety a bohatě nám to stačí. Třídy a odborné pracovny máme vybavené bud interaktivními tabulemi nebo dataprojektory. Takže, kdo chce techniku využívat, může. Hlavním problémem využití ict na školách už dávno není technika, ale využitelný didakticky vhodně zpracovaný software a smysluplné internetové aplikace, čehož je ale bohužel pro některé předměty stále zoufalý nedostatek.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Dnešní inspekce:
- ve školním řádě nesmíte mít, že když někdo poruší používání mobilu v hodiny, dá se do ředitelny a tam si ho po vyučování vyzvedne. prý zasahujeme do osobního vlastnictví.
A když už jsem u těch námitek - zákaz hulení nebo opíjení se 300 m od školy se taky nesmí. Hulit a chlastat se smí přímo před prahem.
A tak si říkám, že školní řád je asi naprd. Prostě dělejte si co chcete.

Zdeněk Nutz řekl(a)...

K tomu, že ČŠI u několikrát hodnotila úroveň IT techniky podle stáří a jakousi prapodivnou hranici považuje 5 let je opravdu směšná. Počítače, které nakupujeme v současnosti navrhujeme tak, aby morálně i fyzicky vydrželi alespoň 10 let. Aby bylo možné je v budoucnu rozšířit o paměť, grafickou kartu a podobně.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
Před 5 lety jsme vybavili například kantorské stanice ve třídách čtyřjádrovýmy Intely, s pamětí 8 GB a diskem 1000 GB. Jdou dále rozšířit až na 32 GB RAM, přidat libovolná grafika a vyměnit například SSD disky. Ani si neumím představit nějaký program, který by na nich nefungoval. Stavěli jsme si je sami. zatím bez jediné závady. Počítáme se životností ještě 5 let. A pro ČŠI jsme zastaralí? No to mě podrž. Jo když někdo koupí do školy nějaké repase, zastaralé už v době nákupu viz slavný INDOŠ, který do škol narval počítače, která šli ve Francii do šrotu, tak to je potom jiná písnička......

Zdeněk Nutz řekl(a)...

Ještě k těm mobilům. Viděli jste jak třeba funguje taková aplikace PhotoMath? Ne, tak si to od některého žáčka nechte ukázat. Program prostě v mžiku vypočítá rovnici, na kterou se namíří mobil a hned ukáže celý postup řešení. Může být i ručně načmáraná. No paráda i s grafem. Prostě je to o tom, že se pomocí toho naučíte rovnice počítat. Nebo jak vymyslet, spočítat a v mžiku zkontrolovat.
Že se s tím dá i podvádět? jasně že ano. jenže a jsme u toho. Zakážete to? Budou s tím švindlovat a nic se nenaučí! Použijete to ve výuce? Podstatně zkrátíte čas potřebný na výuku na tabuli. A případného podvodníka při písemce lehce odhalíte, když o tom všichni budou vědět.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Někteří učitelé je nenávidí

Pytlici nenávidí tlakové hrnce. Naštěstí je žáci do školy vůbec nedonášejí.
Prozatím.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

A tak mi vysvětlete, proč by ČŠI neměla být zrušena?

Okomentovat