27.5.18

Petr Kolman: Soukromé věci nemusí být přece hned špatné aneb Nebojme se privátních škol

Někdy je až s podivem, jak i skoro třicet let po sametové revoluci, ovládá mysl mnohých hluboce zakořeněná antipatie k soukromému vlastnictví a soukromému podnikání. Ano, jde nepochybně o neblahé (nepřímé) dědictví minulosti, které se v české kotlině de facto přenáší z generace na generaci. Příkladem může být mj. soukromé vysoké školství. Někdy jsem až překvapen, s jakými předsudky jinak relativně inteligentní lidé přistupují k privátnímu (nejen vysokému) školství.

Z článku v REFLEX.cz vybíráme:

Častá je i argumentace, že soukromá VŠ musí být ze své definice nekvalitní, protože přece nemůže nikoho „vyhodit“, poněvadž studenti jí platí školné. Nalejme si čistého vína, tato argumentace, je asi stejně konstruktivní jako tvrzení, že z veřejné univerzity nemožno nikoho vyhodit, jelikož veřejná škola bere dotace od státu na hlavu studenta. Peníze za kus.

Další pomýlený avšak o to více rozšířený argument je, že soukromé VŠ zaplevelují trh „zbytečnými lidmi“ s titulem. V této souvislosti je více než vhodné konstatovat, že na soukromých VŠ v Česku aktuálně studuje necelých čtrnáct procent ze všech studentů. Takže stesky, že soukromé školy vytváří armády lidí s tituly, je nemístný.


3 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

A nemohou si soukromé vysoké školy tak trošku samy za to, jak se na ně nahlíží? V mém okolí se v podstatě vyskytly jen dvě soukromé vysoké školy a obě byly problematické a na obou se tituly spíš kupovaly, než že se tam studovalo.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Někdy je až s podivem, jak sedmdesát let po vítězném únoru, ovládá mysl mnohých hluboce zakořeněná antipatie k soudným myšlenkovým pochodům. Ano, jde nepochybně o neblahé dědictví minulosti, které se v české kotlině de facto přenáší z odboníka na vzdělání na konzultanta či auditora. Příkladem může být prakticky jakékoli jejich vyjádření.
I tak jsou pytlici vždy překvapeni, s jakým nadšením jinak relativně hloupí lidé přistupují k prezentaci svého hlupství.

Jiri Janecek řekl(a)...

Je pekne postavit si dva panaky a do nich se trefit... Ja mam treba k soukromemu skolstvi - podobne treba jako k soukromym penzim nebo PPP dalnicim - tak nejak averzi proto, ze to predstavuje paralelni system, ktery svou existenci podryva neco, co si myslim je lepe mit verejne...

Od pravnika - a clena CSSD - bych cekal neco hlubsiho nez "zas tak moc jich neni a nejsou vsechny spatne"...

Neuci autor mj. i na soukrome VS?

Okomentovat