10.5.18

MŠMT: Legislativní úpravy vyhlášky č. 27/2016 Sb. o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných

Publikujeme návrhy legislativních úprav "inkluzivní" vyhlášky MŠMT č. 27/2016 Sb., s vyznačením navrhovaných změn a odůvodněním,  které byly rozeslány jako materiál k zítřejšímu semináři „Legislativní úpravy vyhlášky č. 27/2016 Sb.“, který se koná na MŠMT.
18 komentářů:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Božínku, oni vyškrtli hvězdářský dalekohled.

Eva Adamová řekl(a)...

Je to dopatlané ještě víc než to bylo.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Patláma, patláma...
Jakože sbor alchymistů na dvoře císaře Rudolfa.

Jana Karvaiová řekl(a)...

A/ to jde tepreve k pripominkovemu rizeni
B/ jsou tam zarazeny alespon ty nejdulezitejsi nase navrhy, ktere jsme v pracovni skupine PK dali dohromady.
Kez by tohle proslo!
O celkove zmene si zatim muzeme nechat zdat, takze ja vitam i malinke krucky.
Uvidime, jak zapusobi Chobotnice, ty dve veci, co tam jsou se ji vuuuubec libit nebudou.

Eva Adamová řekl(a)...

Jistě některé věci asi nejsou špatné. Mne třeba zaujalo vyškrtání plánu pedagogické podpory. Jenže v tom případě by mne zajímalo, co že to pak vlastně budeme každé tři měsíce vyhodnocovat??? Prostě to nejak nedává hlavu a patu. A co se mi vyloženě nelíbí? Oni tam ruku v ruce s tím, že zavedli možnost, aby asistent pracoval se všemi žáky ve třídě, jaksi vyškrtli i to, že může pracovat nejvýše se čtyřmi žáky s SVP, což rozhodně nepovažuji za bůhvíjakou hitparádu.

Radek Sárközi řekl(a)...

MŠMT zapracovalo do návrhu novely vyhlášky č. 27 řadu podnětů, které vzešly od členů Pedagogické komory. Díky tomu nová verze vyhlášky snižuje administrativu. :-)

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Konečně se likviduje žádost o IVP.

Radek Sárközi řekl(a)...

Pedagogická komora navrhla změny ve vyhlášce o inkluzi

Pedagogická komora se zapojila do činnosti pracovní skupiny speciálního vzdělávání MŠMT. Aktuálně tato skupina připravuje návrh změn ve vyhlášce č. 27/ 2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných. Sekce speciálních pedagogů a pracovní skupina pro revizi inkluze Pedagogické komory připravila on-line dokument k připomínkování tzv. inkluzivní vyhlášky, do kterého mohli všichni členové spolku dopisovat své návrhy. Zaslané návrhy zpracovala Jana Karvaiová. Výsledné návrhy zaslal Radek Sárközi do pracovní skupiny MŠMT a osobně je tam prezentoval. Řada z návrhů Pedagogické komory byla MŠMT zahrnuta do oficiálního návrhu změn ve vyhlášce č. 27/2016. Za nejdůležitější považujeme úpravy § 19 a § 20. Pokud bude vyhláška schválena, dojde ke snížení administrativní zátěže, což umožní věnovat více času žákům se speciálními vzdělávacími potřebami.

http://www.pedagogicka-komora.cz/2018/05/pedagogicka-komora-navrhla-zmeny-ve.html

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Jak už píše p. Adamová, práce asistenta je nejasná, stejně jako jeho přidělování, dodávám. Nevidím nic, co by tento dobře známý problém řešilo. Nevidím také nic, co by směřovalo k podpoře speciálních pedagogů NA ŠKOLÁCH.

Jana Karvaiová řekl(a)...

To jsou ty body, ktere nam nevzali. A salamounsky se napsalo, ze ve tride mohou byt dva pedagogicti pracovnici. Je to boj, to mi verte. Stale se neco doladuje a podoma dumame, jak formulovat a jak implementovat do moznych zmen. Jenza zatim je to stale jenom o setreni

Eva Adamová řekl(a)...

S těmi asistenty je to poněkud schizofrenní situace. Nyní by tedy mohli pracovat se všemi žáky ve třídě, přičemž přednostně s žáky s SVP. To je sice fajn, ale jak to koresponduje se současným systémem přidělování asistentů, ve kterém jsou přidělováni konkrétně k jednomu žákovi, a pokud tento bude např. přeřazen jinam nebo propadne, přijdou o pomoc i ostatní žáci s SVP ve třídě? Takto to přece do budoucna nemůže fungovat. Asistentů už se nám po školách pohybuje tolik, že by stálo za úvahu systém jejich přidělování změnit. Pro začátek by možná stačilo vyzkoušet systém, kdy by ředitel školy na každých 50 žáků dostal peníze na půl úvazku asistenta, a rozdělení úvazku asistentů do tříd bych už nechala na ředitelích, kteří by je rozdělovali dle doporučení ppp a vlastní úvahy. Současný systém je neskutečně nepružný a směšný.

Radek Sárközi řekl(a)...

Asistentů je 17 000. To je 1,7 asistenta na školu...

Eva Adamová řekl(a)...

A mezi 4500 školami je 1700 škol do 100 žáků...

Eva Adamová řekl(a)...

A jen tak mimochodem, na středních školách asistentů není mnoho, základek je 4500, a 17000:4500=3.7, a kdybychom připočítali i sš, tak 17000:7000=2.4

Prostě asistentů jsou stejně na školách kvanta a současný systém jejich přidělování je tudíž zbytečně složitý a ředitelům neskutečně komplikuje život.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Navíc ještě stále jsou různé druhy asistentů a různé druhy financování. Z vyhlášky je postupně vytěsňována role speciálních pedagogů (původně pedagogická intervence) a role asitentů je rozšiřována (jejich "práce" se třídou). Nejbizarnější druh asistenta je asistent sdílený.

Radek Sárközi řekl(a)...

(Mimochodem, asistenti jsou i na MŠ...)

Učitelé asistenty oceňují, protože jim určitě ulehčují v nezvladatelné inkluzi. Ovšem asistent není správný způsob realizace inkluze. Děti a žáky se speciálními vzdělávacími potřebami má vyučovat speciální pedagog. Což nelze v současném systému personálně zajistit. Řešením by byly speciální třídy v běžných školách. Ale jejich zakládání v současném systému je velmi obtížné, proto jejich počet klesl od roku 2011 skoro na polovinu, přestože celkový počet žáků se zvýšil. Toto ale nelze řešit novelou vyhlášky č. 27, bude se muset změnit školský zákon...

Eva Adamová řekl(a)...

No budiž, ale asistentů v MŠ zdaleka není zdaleka tolik jako na základkách, protože v MŠ je menší počet tříd a asistenti se v MŠ objevují jen u dětí s mentálním postižením, a to až u těch se středním mentálním postižením, a u autistů. Ten průměr asistentů na základkách tedy bude určitě vyšší než 1,7 a podle mne by stálo za to pořádně to propočítat a systém přidělování asistentů se pokusit zjednodušit.

Hana Slapnickova řekl(a)...

§17, odst.4 - ve třídě s třemi vozíky, 1 autistou a dalšími dvěma žáky se STMP mohou být jen 2 pedagogičtí pracovníci? A kolik asistentů?

Okomentovat