28.5.18

Vladimír Barák: Ministrovi došla trpělivost, tvůrce státních maturit končí

Nejdříve pochybení v jednotných přijímacích zkouškách na střední školy, teď i zásadní chyba ve státních maturitách z českého jazyka. Ministrovi školství Robertu Plagovi (za ANO) došla trpělivost s ředitelem Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT) Jiřím Zíkou. Podle informací TÝDNE.CZ si tvůrce jednotného státního testování zítra odnese z ministerstva své odvolání.

Z článku v TÝDEN.cz vybíráme:

Podle informací TÝDNE.CZ ministr Plaga chystal důkladnou kontrolu Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání již delší dobu. Kontroloři tam měli nastoupit v případě, že ministr bude zastávat svou funkci i ve druhé vládě Andreje Babiše. Čím dál hlasitější kritika jinak zdrženlivého ministra v demisi přinutila k razantnímu kroku.

"Ministr si na zítra pozval ředitele Zíku do sídla ministerstva. Bude chtít znát důvody, jak je možné, že se ministerstvem přímo řízená organizace dopouští tak zásadních chyb. Po jednání je už připraveno podepsané odvolání z funkce, a to okamžité," uvedl pro TÝDEN.CZ zdroj přímo z vedení resortu. Informaci pak nezávisle na tom potvrdil i druhý zdroj.

18 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

jinak zdrženlivého ministra v demisi přinutila k razantnímu kroku.

To jsou věci! Pytlici úplně vyvalili voči. Vzhledem k tomu, že nejvyšší odpovědnost nese sám ministr, doopravdy razantním krokem a účinnou sebekritikou by byla demise ministra.
Jak ale může podat demisi ministr v demisi?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Jednu dvojitou!

Rüdesheim řekl(a)...

Zásadních chyb se dopouští samo MŠMT vydáváním stanovisek ke kauzám, které mu nepřísluší řešit.

Jirka řekl(a)...

Pro mne trojitou zelenou! Trpělivost již růže nepřináší. Tady se jen hraje o ČAS!

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Takhle už jednou odvolali Pavla Zeleného, potom ho zase přivolali, pak odvolalai a on si založil firmu, která všechna nasbíraná data zpeněžila, dokonce vytvářela řebříčky škol podle té úžasné SM (nejdo o sadomaso ano sádlo máslo). Jak vidno shnilé je už to, že něco takového jako je Cermát vůbec existuje!!!!

mirek vaněk řekl(a)...

No a opět to rozjede Štefflovo Scio či Botlíkovo Kalibro. No ono chtít úroveň vzdělání není in. Protekční děti pak mají problémy s vysokoškolským titulem, když neudělají státní maturitu.

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

Kdyby se zádrhel s trpělivostí, časem a růžemi řešil ve škole dialogem maturanta a zkoušejících, pravděpodobně by se snadno vysvětlil a bylo by po ptákách. My ovšem máme kalibrované certifikované testovatele a předražený úřad a o takové ptákovině se musí rozhodovat na úrovni ministra. Další vylepšování povede k tomu, že budeme mít komise pro dohled nad komisemi a o odvoláních bude rozhodovat OSN.

Veronika Valíková řekl(a)...

nebo se test zjednoduší na pravopis, interpunkci a základy stylistiky. A bude klid.

Charlie řekl(a)...

Ale nebude klid, na průmyslovkách a učilištích často nedají ani vyjmenovaná slova nebo přivlastňovací zájmena. Aha, ona je to vlastně látka ze základní školy.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Paní Valíková,
interpunkce nepatří do pravopisu? Odkdy?

Simona CARCY řekl(a)...

Přesně, pan Bělecký uhodil na hlavičku. O takové ptákovině rozhoduje ministr! O naprosto sporné marginální variantě, s níž má devadesátpět procet lidí problém a nerozumí jeho rozhodnutí. Je to trapná účelovka, jistě byla vážnější pochybení než toto zcela sporné. Někteří se plácají radostí do stehen, ale vítězství rozumu to není. Co bude chtít pan ministr příště? Jako inspektor Klečka možná i moje boty.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Rád bych se zeptal mluvčí SUČJL paní Valíkové, a to stejným právem, jakým se ptal obdobně před časem pan Botlík na adresu ASČ (a odpověď dostal): Kolik členů má SUČJL a kolik z nich jsou praktikující středoškolští češtináři?
Ptám se proto, že v poslední době začíná mluvčí SUČJL paní Valíková hovořit v médiích tak, jako by zastupovala ne-li všechny, pak alespoň drtivou většinu praktikujících středoškolských češtinářů.

Paní Valíková: jakožto zakládající člen a první předseda ASČ Vám tímto veřejně pokládám jasný dotaz a očekávám jasnou odpověď.

Jiří Kostečka

Jirka řekl(a)...

Paní Valíková určitě myslela typografii! Umělá inteligence přece nebude psát rukou v překotně měnící se době.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Čas letí a nic. Paní Valíková zřejmě přepočítává členskou základnu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

'Neumí do pěti počítat.'
Je to frazém?
A pochopili to pytlici správně, že idiom je podmnožinou frazemu?
'Sbalit si pět švestek', je idiom?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

No těch členů SUČJL musí ale být!

Jiří Kostečka řekl(a)...

SUČJL je zralé na vyvolání iniciativy SUČJL - odtajněno.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Protože na otázku o počtu členů SUČJL a počtu aktuálně praktikujících středoškolských češtinářů mezi nimi není ochotna odpovědět její mluvčí na tomto fóru, ač ho pravidelně navštěvuje, zaslal jsem tento dotaz přímo na e-mail předsedkyni SUČJL paní L. Dohnalové, uvedený na webových stránkách tohoto sdružení. Těším se na odpověď a rád ji zveřejním na PI.
Jiří Kostečka

Okomentovat