16.5.18

Ministr Plaga v Děčíně: Je potřeba změnit přístup k výuce matematiky

Změňte vládní nařízení požadující povinnou maturitu z matematiky. Takový požadavek slyšel při své návštěvě Děčína Plaga od ředitele děčínské zemědělské školy Libora Kunte. U ministra našel pro své názory pochopení.

Z článku v Deník.cz vybíráme:

Robert Plaga mu dal částečně za pravdu. Podle něj je potřeba vést debatu o tom, zda povinné maturity zvýší matematickou gramotnost. „Rozhodně nechci zpochybňovat význam matematiky, který podle mě stále roste. Je ale potřeba změnit přístup k výuce matematiky a nikoli postavit studentům do cesty dalšího strašáka,“ řekl po pondělním jednání na zemědělské škole v Libverdě Robert Plaga.

Pokud bude Plaga ministrem i v druhé vládě Andreje Babiše, chystá se problematiku povinných maturit z matematiky otevřít. „Situace je jednodušší v tom, že jde o vládní nařízení a není potřeba absolvovat celý legislativní proces,“ dodal Robert Plaga.9 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Matematika jde do kytek tak jako tak. Tedy, pokud se v horizontu deseti let nenajde alespoň jedna superstár nebo vyměněná manželka, která se vyjeví, že má ráda matiku.

mirek vaněk řekl(a)...

Výuka matematiky se mění přes 20 let a situace je čím dál horší. Nejsou použitelné učebnice(žactvo se rychle mění a učebnice rychle zastarávají) a nejsou mladí učitelé. Staří učitelé jsou přetíženi a unaveni. Spousta expertů radí učitelům, jak to mají dělat a bohužel někteří učitelé i pod tlakem nadřízených jsou těmto hloupostem nuceni podlehnout. Tlaku se dá odolávat rok, či dva. Ale ne deset let.
Problém je s tim, že neexistuje řádný výzkum, který by reálně zmapoval situaci a případně zjistil co skutečně funguje. Jediná relevantní data jsou výsledky státních maturit a teď i přijímacích zkoušek. No a sem tam nějaká ta Pisa a Timss. Ani jedno z toho v případě matematiky nepostihuje celé spektrum žactva. ČŠI zajímá frontální či skupinová výuka a na matiku nemají lidi ani metodiku. Ze dvou, tří předpřipravených hodin poznají maximálně atmosféru, ale ne reálné metody výuky. Rozhodnutí ministerstva a úředníků se řídí mediálním tlakem včetně tzv. odborného tisku a co jim zrovna ukázali na zájezdu v zahraničí.
Matematika má tu smůlu, že se nedá okecat. A chyby jsou vidět. Když při řešení uděláte chybu je výsledek špatně. A pak padají mosty a domy. Když v angličtině při výkladu uděláte chybu, většinou i tak všichni poznají co jste chtěli říct.

Tomáš Barták řekl(a)...

Ano, je třeba změnit výuku matematiky. Vrátit počty hodin na ZŠ tak, jak to bylo před RVP, a (jak říká můj syn, který matematiku miloval) v matematice se musí především počítat, řešit a přemýšlet.

Na vyučování musí být primárně dva: ten, kdo učí, a ten, kdo je ochoten se učit. Ani sebelepší učitel nenaučí nic toho, kdo nechce.

V. řekl(a)...

ten, kdo je ochoten se učit.
A proto se panu ministrovi zdá, že je to další strašák...

Eva Adamová řekl(a)...

Naprostý souhlas s panem Bartákem. RVP nastavený minimální počet hodin matematiky na druhém stupni na 16 je naprosto nedostatečný. Dřív to bylo 20 hodin a nejel přes to vlak. Dneska jsme na mnoha školách na minimu, protože je ředitel jazykář, nebo protože je vizionář, nebo protože nemá aprobovaného matematika, a o nějakém uplatňování moderních metod nemůže být ani řeči, není na to čas.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Je potřeba změnit přístup k výuce matematiky

Ze všeho úplně nejvíc nejdřív je nutno změnit přístup k matematice. Žáků, rodičů, občanů... a celebrit pak především. Proč už dávno neběží v televizi programy jako například:
Supermatik, Výměna kalkulaček, Spočteno, Máme rádi matiku, Když hvězdy počítají, Pevnost Integrál, Derivace v Růžové zahradě, Rovnice, Události pro počtáře, Trojčlenka Jaromíra Soukupa...

V. řekl(a)...

Na a ještě Experti v akci - I Feřtek a spol. potřebují obživu.

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

České školství je v prohlubující se krizi, která má tři zásadní příčiny. Letité katastrofální podfinancování, oslabení právního postavení škol a učitelů a vnucené vnitřně rozporné cíle, jejichž souběžná realizace není proveditelná. Politici se místo řešení těchto zásadních problémů (kupříkladu formulováním vize vzdělávací politiky) věnují margináliím nebo reprodukci frází získaných od různých zájmových skupin. Při vší úctě k matematice jde v tomto kontextu zcela typicky právě o záležitost velmi okrajovou.

Ygrain řekl(a)...

" Když v angličtině při výkladu uděláte chybu, většinou i tak všichni poznají co jste chtěli říct."

Většinou. Viz historické, i když neanglické, "pomilovať nělzja kazniť", kde umístění čárky znamenalo rozdíl mezi životem a smrtí.

Okomentovat