12.5.18

Michaela Bůnová: Zastaralé důtky děti ignorují, trestejme i rodiče, navrhují někteří učitelé

Učitelská nebo ředitelská důtka bývaly hrozbou. Podle některých pedagogů si už ale z těchto výchovných opatření děti nic nedělají, proto je vůbec nedávají. Zaznívá i názor, že by rodiče měli zlobivé potomky vzdělávat doma, a převzít tak zodpovědnost za jejich chování.

Z článku v iDNES.cz vybíráme:

„Sama jsem dala od září dvě ředitelské důtky – v jednom případě přinesl žák do školy kuličkovou pistoli a střílel s ní po spolužácích, podruhé za neomluvené hodiny. Dle mého názoru je nejúčinnější komunikace se zákonnými zástupci žáka a hledání společných cest a řešení,“ uvedla Hrušková.

„Důtky už dlouho nejsou efektivní. Žákovi to je jedno a pokud rodiče nespolupracují, pak je to také k ničemu. Myslím si, že rodiče jsou si vědomi, že základní škola nemá na zlobivého žáka žádné jiné páky, nemůže žáka vyloučit tak jako na střední škole,“ míní ředitelka ZŠ a MŠ Plzeň-Božkov Hana Stýblová.

12 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Takže podle novinářů je největší postih ředitelská důtka. No to snad ani nemá cenu dál číst.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Další vítězství novináře nad zdravým rozumem.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Treba v GB lze z vyucovani na nejakou dobu vyloucit i zaka v povinne dochazce. To by rodicove zirali, kdyby se to tu zavedlo.

JS řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Nicka Pytlik řekl(a)...

Tedy pardon, ale on si někdo někdy z nějakých kázeňských opatření něco dělal? Doby, kdy bylo dítko na základě sdělení ze školy nějakým způsobem porovnáno, jsou asi tak třicet let v propadlišti dějin. Pro pytliky bylo nejhorší, když dostali byť na jedno odpoledna zaracha. To by radši snesli pár po čuni.
Sami pytlici pojímali veškerá kázeňská opatření právě a jen jako evidenci toho, že škola ví, co se v ní děje, a aby to také věděli rodiče. A popotřili, jestli jim dítko nespěje do kriminálu. Stejně, jako omlouvání žákovy nepřítomnosti ve škole. To zase jako evidenci toho, že rodiče vědí, že se jim potomek někde potuluje, a případně kde.

Pedagogové podle ní málo využívají pozitivní vedení. „Prospívá laskavý přístup k dětem, respektování jejich potřeb, pozitivní zpětná vazba...“

Pytliky by zajímalo, jestli se psycholožka Rákosová někdy zašla podívat třeba do školky. Laskavé učitelky, které respektují potřeby dítěte, celé hodiny sedí u z nějakého rozmaru ječícího a kolem sebe kopajícího spratka, a ostatní děti nechávají svému osudu. Důsledné učitelky, které respektují potřeby dětského kolektivu, mají ve třídě klid, protože svéhlaví spratkové vědí, že tím svým osvědčeným způsobem chování si žádné výhodičky na úkor jiných dětí nevyvřískají, prostěěě.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Proboha proč by nějaká psycholožka chodila mezi děti?

Ygrain řekl(a)...

"Treba v GB lze z vyucovani na nejakou dobu vyloucit i zaka v povinne dochazce. To by rodicove zirali, kdyby se to tu zavedlo."

Jo, to by se mi taky líbilo. Nejlépe ještě v kombinaci s výchovnými tresty - děláš binec, tak zůstaneš po škole a pomůžeš uklízečce s úklidem, protože doma by sis házet svačinu po zemi rozhodně nedovolil.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

To by se ozvalo Tátů Parťáků!

Nicka Pytlik řekl(a)...

trestejme i rodiče

Klečení na hrachu, pokud dětem nevypracují domácí úkol, a alespoň stokrát napsat, nebudu po svém vzoru ze svých dětí vychovávat nevychované a sebestředné spratky.

Radek Sárközi řekl(a)...

A co místo známky z chování psát na vysvědčení slovní hodnocení? Čtenář (rodič, škola vyššího stupně...) by poznal, zda jde o časté neomluvené absence nebo jiné prohřešky a šlo by žáka i pochválit za pomoc spolužákům, úctu k učitelům apod.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Škola vyššího stupně na to kašle, viz zkušenost se zrušeným slovním hodnocením deváťáků. A rodič? a) Buď se zajímá a ví bez psaní, nebo b) se nezajímá a kašle na to. Zbývá jen zbytečná práce učitele.

mirek vaněk řekl(a)...

Jo napomenutí TU, důtka TU, Důtka ředitele, podmínečné vyloučení a vyloučení žáka. To jsou kázeňská opatření. Teď ještě aby se opravdu dávala. Pěkně jedno po druhém. Kdyby to tak bylo, to by se nikdo nesmál a všecno by fungovalo. Ale chci vidět, který ředitel vyloučí žáka za opakované porušování školního řádu. To musí být pořádných průšvihů nebo neomluvených hodin, aby se aspoň vyhrožovat začalo. Je jiná doba.

Okomentovat