28.5.18

Martin Ťopek: Ministři chtějí navíc sto třicet miliard korun. Schodek rozpočtu tak může být podobný jako v krizovém roce 2009

Začala příprava státního rozpočtu na příští rok: požadavky všech ministerstev přesahují plánovaný schodek o 130 miliard korun. Pokud by se tedy mělo vyhovět všem požadavkům, vzrostl by deficit téměř na čtyřnásobek. Podle opozice by se vláda v demisi měla snažit spíše snižovat deficit. Před uvedeným postupem varuje i Národní rozpočtová rada.

Z článku v iHNed.cz vybíráme:

Přesto například ministr školství Robert Plaga na jednání se zástupci škol a školských odborů řekl, že potřebuje navíc 25 miliard korun. Ministerstvo dopravy uvedlo, že požaduje 27 miliard pro Státní fond dopravní infrastruktury na opravy silnic. Po dalším dotazu na účel peněz mluvčí Zdeněk Neušar dodal, že číslo není definitivní a že teprve začnou jednání. Ostatní resorty se nevyjádřily, pouze ministerstvo obrany sdělilo, že ve zmíněných 130 miliardách žádné jeho požadavky nefigurují.

Když přitom premiér v demisi Babiš sliboval z úspor letošního rozpočtu vyčlenit přes osm miliard na zlevněné jízdné pro studenty a seniory, na opravy silnic nebo na škody zemědělcům, potvrdili mu téměř všichni ministři, že dokážou tyto peníze skutečně ušetřit. Teď stejní členové vlády požadují miliardy či desítky miliard, aby jejich resorty mohly příští rok řádně fungovat. Na dotaz, jak se s tím vláda vypořádá, nereagoval ani premiér v demisi Babiš, ani ministryně financí Alena Schillerová.

Žádné komentáře:

Okomentovat