25.5.18

Markéta Hronová, Šárka Mrázová: Když je klíčem ke škole test. Strach z neúspěchu dělá z přípravy na přijímačky na střední školy dobrý byznys

Prověřování znalostí formou testu je alfou a omegou vstupu na střední či vysokou školu. Zájem o přípravné kurzy a učebnice roste. Strach z neúspěchu se ale stal také dobrým obchodem.


Z článku v iHNed.cz vybíráme:

Maturantka Kateřina Vacková z gymnázia v Moravské Třebové začne od příštího semestru studovat na Fakultě sociálních věd Masarykovy univerzity obor evropská studia. Aby se na školu dostala, musela absolvovat testy z obecných studijních předpokladů (OSP) a základů společenských věd (ZSV), které připravuje firma Scio. Koupila si proto doporučované učebnice. "Byly fakt dobře zpracované, krok po kroku, všechno vysvětlené. Myslím, že bez nich bych to asi nedala," tvrdí. "To, co po nás chtěli v ZSV, bylo docela šílené, protože z celé té učebnice jsme se ve škole učili tak 30 procent. Takže jsem se učila týden předem, abych to měla v živé paměti," dodává. Hlásila se také na olomouckou univerzitu na psychologii a na obor andragogika a sociologie, ale tam se Scio testy neuznávají.


6 komentářů:

Charlie řekl(a)...

Jsem zvědavý, kolik odpůrců testování bude protestovat proti super byznysu pana Štefla. Já studoval v době, kdy se i na "výběrové" VŠ obory uznával výsledek maturity a následně cca 15 minutový pohovor na příslušné VŠ. (rok 1989, ZČU, Fakulta aplikovaných věd, Softwarové inženýrství)

Nicka Pytlik řekl(a)...

Kdo se na druhém stupni zš až tak moc neflákal, nemá se čeho zase až tak moc bát.
Jo jo. To se ve škole machruje, jak se to má v paži, a po odpoledních se vše dohání doučováním, a pro sychr se hroutí už předem. Slovy:
"Do análu, v noci jsem se zase pomočil strachy. Prostitutka! Já se na to vykálím..."
A strach z neúspěchu? Že by se jako nedostalo někam, kde by se flákalo další čtyři roky?

Charlie řekl(a)...

Přímou řeč jsem si musel přeložit do lidštiny, ale je to trefné.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Kolem sciofertu se našlapuje po špičkách.

Eva Adamová řekl(a)...

"To, co po nás chtěli v ZSV, bylo docela šílené, protože z celé té učebnice jsme se ve škole učili tak 30 procent. Takže jsem se učila týden předem, abych to měla v živé paměti,"

No tak, když se to děvenka naučila za týden, tak to nemohlo pravda být až tak šílené. Zajímalo by mne, zda by se i středoškolská matematika dala dohnat za týden, když by se toho ve škole probralo 30 %.

Pepa řekl(a)...

Jestli se chce dostat na evropská studia (co se tam asi tak studuje???), ať se drtí, týden je málo. Kdyby si vybrala matematiku, asi by se tak drtit nemusela (pokud by se neflákala 4 roky předtím). Prostě když je větší konkurence, musí se tomu taky víc dát. Co je na tom špatně?

Okomentovat