2.5.18

Kateřina Perknerová: Ministr školství Robert Plaga: Povinná maturita z matematiky není řešení

Vláda s důvěrou a křeslo ministra školství pro Roberta Plagu bude kromě jiného znamenat, že se znovu otevře debata o povinné maturitě z matematiky. Podle šéfa resortu minulá vláda rozhodla neuváženě, když tuto zkoušku zavedla jako plošnou téměř pro všechny typy středních škol.

Z rozhovoru v Deník.cz vybíráme:

Rok co rok se v médiích probírá fakt, že dost velká část středních škol má volné kapacity a přetahuje se o žáky. Do jaké míry do této situace zasáhly povinné přijímací zkoušky na maturitní obory?

Když probíhá debata o tom, jestli máme dost žáků na odborných školách a zda  jich nemáme až moc na gymnáziích, většinou skončí u jednotných přijímacích zkoušek. A nejvíc vášní je kolem cut off score, tedy nepřekročitelné hranice pro přijetí. Jakákoli diskuse o ní ovšem postrádá smysl, neboť ředitelé mají k dispozici odvolací řízení a systém tak mohou obejít. Samozřejmě bychom mohli zavést tvrdé a definitivní podmínky pro vstupní testy, ale to by se zase vedly nekonečné spory o charakter otázek a jejich obtížnost. Jednotné přijímací zkoušky v současné podobě nikdy nebudou sítem, po němž bývá občas poptávka a které by žáky rozřadilo podle talentu, nadání a reálných schopností do příslušných typů škol. 

Čeho jsme tedy jednotnými přijímačkami docílili?

Díky nim se dostáváme k nějaké objektivní srovnatelnosti úrovně škol. Současné řešení ovšem nemůže zajistit, že se na maturitní obory nedostanou žáci, kteří na to nemají předpoklady. Přiznám se, že nedokážu říct, zda by vůbec bylo správné používat unifikovaný rozřaďovací systém, jenž by znamenal stop pro žáky, kteří při jednom jediném pokusu nezískají určitý počet bodů. Odpověď není jednoduchá.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

odborníci varují před dramatickým zvýšením počtu propadlíků

Kdyby byli žáci co k čemu, zahákovali by i češtinu a cizí jazyky, a co nevidět by se v panické hrůze z průběžně úplně nejvíc největšího polistopadového otřesu zrušila povinná státní maturita i z těchto předmětů. Nejspíš by se pak přešlo na povinnou maturitu z mediální, enviromentální a etické výchovy. Nebo něco na ten způsob. Vzpomínáte, jak se hovořilo o tom, že v některé z dalších etap bude i volba mezi informačními a komunikačními technologiemi, společenskovědním a přírodovědním základem? Co jen se pytlici natěšili...
Pytlici se ale vsadili o poměrně zajímavou částku, že k povinné maturitě z matematiky nikdy nedojde, protože ani dojít nemůže, prostěěě. Pytliků idea o tom, že každý zaměstnanec státu na pozici, kde je požadováno nejméně středoškolské vzdělání a maturitou, musí mít i maturitu z matematiky, a to i zpětně, zůstává nepovšimnuta. Pozitivní na tom je, že v takovém případě nemůže být ta idea zapomenuta. Ale to už je úděl pytliků a mnohých dalších vizionářů přinejmenším republikovéhoo významu. Až historie docení. Časem... možná...

Okomentovat