5.5.18

Kateřina Perknerová: Co odhalily(i) letošní přijímačky

Tento komentář píšu, vědoma si střetu zájmů maturantčiny matky a redaktorky. Mohla bych napsat i znajíc. Nebo připouštějíc. Přechodníky mě baví, ale s nimi bych se moc neblýskla, protože autoři testů pro přijímací zkoušky na střední školy a maturity dávají přednost jiným chuťovkám. Kořenům slov a počtům hlásek v nich obsažených. Nebo odhalením anafory a epizeuxí.

Z komentáře na Deník.cz vybíráme:

Revize znalostního testování je podle mě nezbytná, stejně jako úvaha ministra Plagy o pozastavení povinné maturity z matematiky od jara 2021. Ne že by neměla být vůbec, ale při současné úrovni její výuky by to opravdu mohlo skončit potítkovým masakrem. Mimochodem podle nedávného průzkumu CVVM je 86 procent žáků ve věku 15 až 19 let proti jejímu zavedení. Jejich rodiče nesmýšlejí o moc jinak, proti je 70 procent z nich.

Kdekdo se pozastavuje nad tuzemskou retrománií. Při vzpomínce na jednoduchou, levnou a vědomosti kvalitně prověřující maturitu let předlistopadových se jí zas až tolik nedivím.

8 komentářů:

Josef Soukal řekl(a)...

Autorka je sice, jak píše, pamětnicí, a vyslechla stovky nejrůznějších argumentů, ale že by prokázala schopnost je logicky utřídit a vyvodit z nich něco jiného, než že vše centrální je špatné - což je osnova všech jejích článků na dané téma - to po ní opravdu nemůžeme chtít.

Eva Adamová řekl(a)...

Ona ani tak není špatná úroveň výuky matematiky, jako je mizerná úroveň maturantů. Do děcek s IQ pod 80, která už jsou dneska na maturitních oborech zcela běžně, nic nenatlačí ani zázračný středoškolský matikář. A jestli se paní domnívá, že úroveň výuky češtiny a angličtiny na středních školách je oproti výuce matematiky lepší, je na velkém omylu, ona je totiž jen velmni nízko postavéná obtížnost maturitních testů z těchto předmětů. Loni jsme si zkoušela test z angličtiny. Zmaturovala bych sice za čtyři, ale angličtinu jsem třicet let neviděla!!!

Josef Soukal řekl(a)...

Učitelé matematiky z některých maturitních oborů uvádějí, že během čtyř let výuky nedělají prakticky nic jiného, než že dohánějí základoškolské učivo.

Eva Adamová řekl(a)...

Jistě, ale uvědomte si, že na mnoho oborů přijímají v podstatě jen čtyřkaře z matematiky, a ti skutečně základoškolské učivo nijak exkluzivně neovládají, protože ani sebelepší základkářský matikář do děcek s IQ pod 80 nic moc nenatlačí, a středoškolskému učivu už nejsou schopna tato děcka porozumět vůbec.

Nicka Pytlik řekl(a)...

je 86 procent žáků ve věku 15 až 19 let proti jejímu zavedení.

Sto procent pytliků je proti existenci pitomců.
Takže sbalit bágly, milánkové, a hybaj!

Josef Soukal řekl(a)...

Z komentáře Tomáše Feřteka:

"A ještě jedna odpověď na testy komerčních společností. To je častá připomínka, proč nekritizuji i ty. Jednak jsem se jim několikrát věnoval loni předloni, především podobě "přípravných" testů na přijímačky. Testy některých společností opravdu byly velmi problematické. Ale pokud někdo takové testy používá, je to vztah klient - dodavatel a soukromá věc toho, kdo si něco takového objedná. I z toho důvodu většina těch testů ani není dostupná. Ale hlavní argument je, že tohle nejsou testy s potenciálem proměňovat výuku na základních a středních školách. Což je ta moje hlavní výtka k testům Cermatu."

Nepamatuji se, že by TF volal po zveřejnění testů, které si SŠ nechaly připravit od společnosti Scio. Nepamatuji se, že by volal po prověření testů jednotlivých škol - ty zřejmě výuku na ZŠ neovlivňují...
A když vám test vyrobí soukromá firma (za peníze), nikoli stát (zadarmo), nemáte už do toho co mluvit, protože tímto okamžikem přestává být přijímací řízení na veřejné školy věcí veřejnou...
Tak trapné výmluvy... a pokrytectví. Jako v politice; jako vždy, když je třeba přikrýt skutečné cíle vlastních vyjádření.

https://www.respekt.cz/spolecnost/s-cermatem-na-tripu

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

tohle nejsou testy s potenciálem proměňovat výuku

Samozřejmě. Tohle - a je jasné, že mluvíme především o sciotestech - jsou testy s potenciálem vyrábět si další zákazníky. Proč by měly měnit výuku? To by jen omezilo byznys Sciofertu.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

je to vztah klient - dodavatel a soukromá věc toho, kdo si něco takového objedná.

V žádném případě! Jestliže se používá komerční test u přijímaček na veřejné školy - a je jasné, že mluvíme především o sciotestech - není to běžný vztah dodavatel - klient. A ještě stále Feřtek nereagoval na námitku, že placený komerční test omezuje dostupnost vzdělání na veřejné školy, zejména pro studenty z nízkopříjmových skupin. Jde o zjevnou diskriminaci. Ne každý si může dovolit test xkrát opakovat, ne každý si může dovolit platit přípravu na testování.

Okomentovat