30.5.18

Karolína Vaverková: Odvolání ředitele Cermatu? Jen pro uklidnění veřejnosti, říká šéf Asociace češtinářů

Kvůli chybám, které se objevily v letošních maturitních testech z češtiny a přijímacích zkouškách na střední školy, skončil šéf Cermatu Jiří Zíka. V úterý ho odvolal ministr školství v demisi Robert Plaga (nestr. za ANO). Podle předsedy Asociace češtinářů Josefa Soukala je odvolání Zíka nesystémové opatření a pouze k uklidnění veřejnosti. Zíku navíc nahradí analytička Michaela Kleňhová. Její podpis přitom figuruje pod dokumentem, který bezchybnost testů potvrzoval.

Z rozhovoru v Echo24.cz vybíráme:

Měla by Michaela Kleňhová ve fungování Cermatu podle Vás něco změnit?

Pokud chce pan ministr Plaga udělat skutečně systémové opatření, měl by začít od práce ministerstva. To je hlavní systémový viník. Cermat je z hlediska počtu pracovníků a zaplacení práce, například autorů úloh nebo hodnotitelů písemných prací, dlouhodobě poddimenzován. Ve chvíli, kdy přišly povinné přijímačky a centrální hodnocení slohových prací, má Cermat v podstatě zdvojnásobenou práci. Šlo o zoufalé politické rozhodnutí, Cermatu se naložilo více úkolů, pravděpodobně bez konzultace s kýmkoli z oboru. Nechci omlouvat konkrétní chyby ani to, že se pan inženýr Zíka neuměl pořádně omluvit. To je z hlediska komunikace s veřejností závažné. Ale na Cermat se jen valí a valí práce. Dokud paní Kleňhová nedostane peníze na další pracovníky a podporu, situace se nezmění.
2 komentáře:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Jako v té pohádce: Obětují pravé křídlo. Co uděláme my? - Obětujeme Zíku. Ale stejný systém stejného zadání bude frčet dál. Stejnou logikou by měl jít od válu Plaga.

Vít Tomis řekl(a)...

podstatě zdvojnásobenou práci.
To i vetsina vedoucich pracovniku a cast ucitelu na strednich skolach. Take bez navyseni poctu zamestnancu nebo financnich prostredku na odmeny.

Okomentovat