14.5.18

Jiří Vaníček: Jak budou vypadat a kde se vezmou učebnice informatiky podle nových RVP

Přednáška z prvního dne celostátní konference Počítač ve škole 2018.


5 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...

Hezké plány. Jen jaká bude skutečná realita.
O prvňáky na ZŠ možná bude postaráno. Starší necháme nějak dožít.
To, co se dřív dělalo v matematice, se bude dělat v informatice. Že by to řešilo problém z nedostatkem matikářů? Na informatiku je zájemců víc, zní to lépe než matematika. Takže IKT na ZŠ vyřeší problém matematiky. Jen ta kvalita moc vyšší nebude a už vidím to nadšení některých výpočetkářů, když budou mít místo příjemného se seznamování s internetem vysvětlovat žákům rekurenci.

Zdeněk Nutz řekl(a)...

Chápu to dobře, že tu někdo vytváří manuál k programu Scratch, který má návod přímo v sobě a že to bude trvat 4 roky než se finalizuje a to jako někdo za to dostane zaplaceno? A proč se zase mlátíme o druhou stranu zdi a chceme, aby všichni IT děti byly programátory? My ten Scratch dávno učíme, ale že by se na tom měla Informatika stavět, to je teda kravina. To jako byste měli učit elektrikáře a celou výuku byste postavili na tom, že v atomu je elektron a proton.

Zdeněk Nutz řekl(a)...

Jinak malá poznámka na okraj. Scratch a celá ta platforma je jenom zlomek toho co se na netu dá najít různých programovacích nástrojů. V době kdy taková příručka vyjde na světlo bóží už bude v pácu něco úplně jinýho. A konečně, děti se to učí, tak, že ty možnosti objevují, je to natolik intitivní, že je ani nenapadne čučet do nějakých učebnic. Tak hodně zdaru!

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Ale učebnice s bumáškou "odpovídá novým RVP" je dobrý kšeft.

Zdeněk Nutz řekl(a)...

Tak učebnice a hlavně několik řad a každou chvíli nějaký ten upgrade, to je vůbec kšeft. A o pracovních listech ani nemluvě...... Bude mít ta příručka ke Scratchi také pracovní listy? A různé řady, aby si školy mohly vybrat?
Byla tady pouť. Dcera se mě ptala jak chodí děti kolotočářů do školy. No právě v tom městě, kde se právě otáčejí ty atrakce. To musí být výuka, každý týden jiná škola, jiné učebnice, jiné předměty, jiné EŠVÉPÉ. Řeknete kravina, blbá vyjímka! Myslíte? Kolik asi dětí mění školu třeba každý půl rok.

Okomentovat