31.5.18

EDUin: Je nutné uvolnit učitelskou profesi VŠ vzdělaným

V současnosti je ve vnějším připomínkovém řízení návrh novely zákona 563/2004 Sb. o pedagogických pracovnících. Záměr MŠMT rozšířit kvalifikační předpoklady pro vstup do učitelské profese pouze ve prospěch učitelů odborného výcviku (mistrů) na učilištích a středních odborných školách je nedostatečný. Okolnosti vyžadují rozšíření možností vstupu do učitelské kvalifikace pro všechny stupně škol a jejich zaměření.

Návrh novely předpokládá rozšíření kvalifikačních kritérií s cílem umožnit provádět pedagogickou činnost v rámci „odborného výcviku“. Ministerstvo školství tím chce řešit zoufalý nedostatek „mistrů“ na českých učilištích.

Považujeme takové řešení za potřebné vzhledem k situaci na českých učilištích, nicméně jako nedostatečné s ohledem na podmínky a situaci v celém českém školství:

  • Průměrný věk českých učitelů každoročně narůstá, zanedlouho dosáhne 50 let.
  • V některých aprobacích (matematika, fyzika, chemie) citelně chybí učitelé již dnes, situace bude gradovat.
  • Mnoho absolventů učitelských studijních programů odchází kvůli nevyhovujícím profesním podmínkám jinam, ať už přímo po absolutoriu, nebo v prvních letech výkonu učitelské profese.
  • Současný stav studia učitelství na českých VŠ odrazuje řadu potenciálních učitelů od získání kvalifikace.

Z těchto a dalších důvodů požadujeme:

  • Uvolnění pedagogické profese pro všechny absolventy VŠ.
  • Navržení smysluplného období, v němž si takoví adepti učitelství doplní pedagogické vzdělání.
  • Dokončení návrhu kariérního řádu, jenž by umožnil alternativu k atestaci pro učitelskou profesi.

Bob Kartous, analytik a vedoucí komunikace EDUin, řekl: „Na nutnost rozšířit možnosti vstupu do pedagogické profese upozorňujeme každoročně v Auditu vzdělávacího systému v ČR. Je nepochopitelné, že ministerstvo školství stále podléhá tlaku zájmových skupin, reprezentujících dnešní profesní skupiny v českém školství, aniž by si připustil varovný stav a tendence vývoje související s učiteli na českých školách. Spoléhat pouze na slib zvýšení mezd je neprozřetelné. Ze střednědobého hlediska nezbude nic jiného než k uvolnění profese přikročit, oddalování zkracuje možnou dobu pro takové řešení, které nebude pouze záchranou situace v poslední chvíli.“

14 komentářů:

krtek řekl(a)...

Dnes ostatní VŠ, zítra maturanti, pozítří obecní dráb.
Ale jak došel Bob k závěru, že se VŠ třesou na místa na školách a že to jeho řešení je lepším řešením než motivační zvýšení platů, to mi hlava nebere.

Jiri Janecek řekl(a)...

"Uvolnění pedagogické profese pro všechny absolventy VŠ."
Systemova otazka - jaky smysl by pak mely pedagogicke fakulty (resp. VS programy pro pripravu ucitelu)?

"Navržení smysluplného období, v němž si takoví adepti učitelství doplní pedagogické vzdělání."
Nebylo uz to tady? A proc by si mel adept doplnovat pedagogicke vzdelani, kdyz se profese otevre pro vsechny absolventy VS?

"Dokončení návrhu kariérního řádu, jenž by umožnil alternativu k atestaci pro učitelskou profesi."
Opet - vzhledem k prvnimu navrhu - proboha proc?

---
Jinak kdyz je tech ucitelu tak malo, mohl by jit Kartouz prikladem a jit ucit. Sice bude svym mektanim kazit skolu pak desitkam deti, ale nam se ulevi... Dokud za nej teda neprijde novy chytrak...

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Alternativu atestaci a pak alernativu alternativě? To jenom prozrazuje záměr otevřít profesi nakonec všem. Možná zase i vysloužilcům. EDUin nás chce vrátit do doby Marie Terezie? Opravdu to chceme?

Charlie řekl(a)...

Inzerát:

Hledáme nástrojaře, obráběče kovů, zámečníky, CNC operátory, svářeče, elektrikáře. Nástupní plat 30000,- včetně pravidelné valorizace, 5 týdnů dovolené, příspěvky na důchodové pojištění nebo dovolenou a stravování. Dvojsměnný provoz. Vzdělání: výuční list. Zaškolení po přijetí do TPP.

Už vidím, jak se odborníci z praxe hrnou do škol, kde na tento plat nedosáhnou ani po 20 letech praxe.

Mimochodem, právě ze školství odchází kamarád s aprobací ICT-F. Plat v soukromé sféře 2x vyšší než ve škole, benefity, o kterých se učitelům ani nesní, a bude dělat "obyčejnou" správu počítačů.

Josef Soukal řekl(a)...

Kdo z těch absolventů VŠ, kteří jsou v praxi úspěšní, půjde učit? Myslím, že brána se otevírá spíše pro maturanty. A dále, jak píše Z. Sotolář.

Nicka Pytlik řekl(a)...

brána se otevírá spíše pro maturanty

Možná by si rádi zaučili i ti odborníci na vzdělání a konzultanti z eduinu.
No... pytlici uznávají, že tohle jim poněkud ujelo. A ani vtipné to moc nebylo...

Unknown řekl(a)...

Této snaze EDUinu opravdu nerozumím. Studenti jsou lidské bytosti ve formativní období vývoje a nikdo se na nich nemá učit pokusem a omylem. Učitelé musí mít opravdu dobré znalosti nejen v předmětu, ale také v oblasti kognitivní a vývojové psychologie, speciálně-pedagogické diagnostiky, didaktiky (dnes už i psychodidaktiky a neurodidaktiky) i metodiky.

Může to tu někdo z EDUinu obhájit?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Bezmezná láska k dětem bez rozdílu k vlastnímu genetickému průmětu a nezištně chápavá akceptace všech jejich čistě osobních potřeb byť na úkor kteréhokoli jiného dítěte, to je jediná žádaná a tedy i možná kvalifikace učitele moderní, neustále se měnící doby.
O tom jsou odborníci na vzdělání, konzultanti a auditoří přesvědčeni skálopevně.

Robert Čapek řekl(a)...

Kdyby mělo vzdělání učitele na pedagogické fakultě nějakou kvalitu, možná by ta diskuze byla jiná. Ale ta pedagogicko psychologická nadstavba je tak slaboucka, že je v podstatě jedno, kdo ve škole je anebo neni formálně aprobovany, pedagogicky "vzdělaný" či ne... Za mě tedy: proč ne?

Radek Sárközi řekl(a)...

EDUin především nemá žádný mandát cokoliv požadovat...

poste.restante řekl(a)...

Ale ta pedagogicko psychologická nadstavba je tak slaboucka, že je v podstatě jedno, kdo ve škole je anebo neni formálně aprobovany, pedagogicky "vzdělaný" či ne
V době, kdy nás ministryně Valachová zásobila v běžných školách žáky se specifickými mentálními a psychickými poruchami, přistoupíme na snižování kvalifikace profesionálních pedagogů?
Ona už ta obecná a vývojová psychologie není pro učitele potřebná?
Oborová didaktika taky ne?
Tohle napíše odborník?

Debata má být o tom, jak zvýšit kvalitu výuky a přípravy budoucích učitelů a ne o snižování kvalifikačních požadavků.
To zní stejně logicky, jako když zjistíme, že řidiči jezdí blbě a proto snížíme nároky na zkoušky v autoškole.
Asi už přestávám tomuhle vidění světa rozumět.

Nicka Pytlik řekl(a)...

snižování kvalifikačních požadavků

Nastává nejvyšší čas vrátit se ke kořenům.
Škola tu není přece pro zkompetentňování dětí a mládeže, ale pro jejich pohlídání v době, kdy rodiče většinově vydělávají na daně udržující státní správu a samosprávu při životě. To zkompetentňování je jen záminka.
Mimo výše uvedené i k tomu, aby bezduší tlachalové a pisálci měli o čem u rozklížených kulatých stolů tlachat a co do otřepaných blogů sepisovat.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Je zcela zřejmé, že EDUin není web informační (jak mylně informuje), ale zájmově-nátlakový. Proč ne. Ale neměl by se tvářit, že je tomu jinak.

Nicka Pytlik řekl(a)...

V dnešních Střepinách dva ředitelé škol, jeden senátor, jeden poslanec, oba bývalí ředitelé škol... a konečně i jeden auditor s eduínu za ty úplně ze všeho nejvíc skutečné odborníky na vzdělání. Mají lidé, kteří tvoří tyhlety relace v těch televizích, aspoň nějakou tu maturitu?

Okomentovat