24.5.18

DVTV: Maturitní úlohy testují jen naučenou rutinu žáků, říká Botlík. Matematika se musí vysedět, míní Zíka

Děti se učí jen počítat, počítat a počítat, to není matematika, myslí si Oldřich Botlík z iniciativy Maturitní data - odtajněno. Kdo si nezažije operace spojené s psaním a myšlením, ten matematiku nikdy nebude umět, tvrdí Jiří Zíka, ředitel společnosti Cermat, která maturitní testy připravuje. Letos u maturity neuspělo více studentů než loni, test nezvládla téměř čtvrtina z nich. Povinná maturita z matematiky by byla opravdu velký průšvih, míní Botlík.Video na Aktuálně.cz

17 komentářů:

Tomáš Barták řekl(a)...

A rutina je špatně?

Syn studuje lékařskou fakultu a říká, že poměrně velká část činností lékaře a zdravotní sestry je rutinní. A je to dobře.
Když budeme o všem pořád jen přemýšlet, tak se například zastaví na křižovatce doprava. I ten řidič musí určité činnosti udělat rutinním způsobem. Nebo se pletu?

Jiri Janecek řekl(a)...

Nechtel bych videt tu uspesnost, pokud by se (nejak) testovalo umeni myslet...

krtek řekl(a)...

Ale jo, jen ať se testuje. Ať se přidá v každém ročníku dvě hodiny matematiky na úkor nauk. Přesto ale ať experti nepočítají, že se tím markantně zvýší obliba matematiky, že se zvýší vzdělanost národa, že se žáci naučí myslet, protože v tomto směru Gausse neošidíš.
Jak je to s tou karavanou?

mirek vaněk řekl(a)...

V tom, že maturitní testy testují rutinu v tom má pan Botlík pravdu. Jen se o rok opozdil. Loňské byly ukázkovým příkladem. Letošní právě u řady úloh vyžadují i umění myslet.
Jenže je fakt, že víc jak 20% maturantů z matematiky nezvládá ani tu rutinu. Nedej bože myslet. A diví se tomu jen teoretici a experti. Učitelé ne. Když domácí úkol je zakázán a drill je sprosté slovo, opakování a procvičování RVP nepřipouštějí, tak co by všichni chtěli. Pokud školství řídí lidé, kteří neznají základní pedagogické zásady a kecají do něj amatéři, kterým je nasloucháno, nedivte se.
Za blbost a lenost žáků testy nemohou.
Z dětství pamatuju vzorové soudruhy ze sovětského svazu. Dnes všichni propagují soudruhy z finska. Za nějaký rok to budou soudruzi třeba z rovníkové afriky. Ale realita bývá od propagandy odlišná.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Umění myslet není nic jiného než rutinní používání mozku.

Ygrain řekl(a)...

Botlík si, jako obvykle, pěkně naběhl.

Ovšem to, že slovní úloha 15 představuje pro žáky neřešitelný problém, je opravdu tristní - tu dám levou zadní i já, a to slovní úlohy byly na gymplu moje noční můra. Jenže tohle je látka ze základky...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Poměrně jednoduchá úloha, která má tu zásadní vadu, že podle odborníků na vzdělání, konzultantů a dokonce i auditorů ji v časové tísni vystresovaní maturanti považují za obzvláště složitou, takže se jí vůbec nezabývají. Dalším problémem může být skutečnost, že úloha ověřuje nějakou prostinkou zákonitost, kterou žáci s přirozeným odporem k 'biflování nazpaměť' nepobrali už ze zásady, a nebo že případ řešený v úloze nastal pouze třikrát v historii lidstva. Nebo něco na ten způsob.
Tak snad cermat nenapadne vymýšlet úlohy, které se tváří jednoduše, ale jsou složité.
Třeba tu u pytliků velmi oblíbenou, o kolik víc osmnácti centimetrových tyček se nařeže z dvoumetrové tyče oproti dvaceticentimetrovým tyčkám při šířce řezu dva milimetry.

krtek řekl(a)...

To je mi úloha. Stejně ;-) Lepší je otázka, jaké je procento odpadu.
Jo, aha. Ony se řežou buď dvaceticentimetrové tyčky nebo osmnácticentimetrové tyčky. Tak to je chyták. To už je maturity hodná úloha, akorát se musí pečlivě naformulovat. Já jsem pro.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tak o kolik?

krtek řekl(a)...

O dvě.

krtek řekl(a)...

Já to původně četl, že řežu osmnácticentimetrové z dvoumetrové nebo z dvaceticentimetrových.

Jiri Janecek řekl(a)...

Já se obávám, že úloha s tyčemi je vadná, protože není jasné, jestli ty 2 mm řezat jen mezi tyčkami a nebo i na začátku a na konci...
Na počet kusů to sice asi vliv nemá, ale maturanta to může zmást a musí vystresovat.

---

"Umění myslet není nic jiného než rutinní používání mozku."

To je velmi dobré... I na vás, pane Pytlíku. Děkuji! Pěkný den!!!
Tím by se možná dala ukončit celá ta nekonečná diskuze o smyslu vzdělávání, společnosti 4.0, matematice, čepici, Finsku, Jidášovi a dalším. A experti by mohli místo mlácení prázdné slámy začít dělat něco užitečnějšího...

krtek řekl(a)...

No vidíte, to mne nenapadlo - ořezávat konce. Poslyšte, a to někdo dělá? Zase na druhou stranu, když to potřebuje...

Jiri Janecek řekl(a)...

Myslím, že skoro všichni ti, kteří lepí k šaškovské čepici podstavu...

Vít Tomis řekl(a)...

Vy se tady bavite jako za doby Rakouska-Uherska. Rezy prece za nas udelaji stroje a zaci by se meli radeji vzdelavat v oblastech gender, teorie volneho casu a podobne...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tak pro ilustraci geneze v kostce:
01. Počátek... Kolik tyček 30 cm se nařeže z tyče 200 cm.
02. Zpravidla to vychází na 6,6666 periodicky tyček.
03. Takže funkce INT či celá.část. No paráda...?
04. A co tyčky 20 cm? Že 10 ks? V zadání byl řez, a ne střih.
05. Jo jo. Nakreslit na tyč rysky co 20 cm, znamená vyrobit deset zmetků.
06. Takže debata o materiálech, střihacím a řezacím nářadí, broušení pily atd.
07. A jen tak cvičně, jak dlouhý bude zbytek při tom řezu 2 mm?
08. Takže nakonec jen tak nahodile tyčky 18 cm. Pohoda...
09. A hele! Není tu něco divného? Co? Kdo to vidí? Co?
10. Že ten zbytek je stejně dlouhý jako zadaná tyčka? To jsou věci!
11. Debata o programování a vlastnostech algoritmů. A tak nějak podobně.
12. Pořeší to někdo ve spredšítu? Otázka v luftě létá už mnohá léta. Létá, poletuje...

Josef Soukal řekl(a)...

Na České škole se v minulých dnech pánové Lippmann, Botlík a Lukáš kromě dalšího nesmyslu snažili dokázat, že když maturanti vyřešili úlohu z češtiny zaměřenou na význam předpony, vlastně ji nemohli vyřešit, protože k jejímu řešení nepostačuje uvědomovat si význam předpony tak, jak ho popisují základní slovníky češtiny, a schopnost tento význam zobecnit. Zkrátka i když věci - všem - fungují, tak když my se rozhodneme, tak nefungují a hotovo.

Okomentovat