16.5.18

Český rozhlas Plus: Inkluze je krok správným směrem. To, jak vypadá v praxi, je ale tristní, říká poslanec Gazdík

Od zavedení systémové podpory inkluze uplynul už víc než rok. Někdo si ji nemůže vynachválit, dalším ale vadí praxe a co všechno s sebou nese. Pro inkluzi je Dana Moree z Fakulty humanitních studií UK, proti pak poslanec STAN Petr Gazdík. Poslechněte si pořad Českého rozhlasu Plus Pro a proti na téma inkluze.
Z doprovodného článku Věry Luptákové a Veroniky Sedláčkové na webu Českého rozhlasu vybíráme:

Předseda Starostů a nezávislých a poslanec Petr Gazdík by inkluzi dal velké mínus. „Sice je dobře, že takový zákon máme, ale jeho provedení, poměr cena-výkon, je tristní,“ říká.

„Mám signály přímo od učitelů, že některé inkluzované děti vydrží ve společné třídě jen část vyučovací hodiny, a pak se jdou učit s asistentem někam do kabinetu, v horším případě někam na chodbu. To ale inkluzi přímo odporuje.“ V praxi inkluze kantory zatěžuje administrativně a co je prý úplně nejhorší, zákon neřeší tzv. hraniční a psychiatrické diagnózy.

Naproti tomu Dana Moree z Fakulty humanitních studií UK tvrdí, že inkluze je rozhodně krok správným směrem. „Dělala i četla jsem několik průzkumů a všechny se v základních parametrech shodují na tom, že inkluze udělala celý systém transparentní, zvýšilo to jistotu, ale bohužel neúměrně navýšilo administrativu,“ říká Moree.

2 komentáře:

poste.restante řekl(a)...

Inkluze není krok správným směrem.
Inkluze je dlouhý pochod, který tady probíhal dávno předtím, nežli si politici osvojili tohle slovo a zařadili ho do svých projevů.
"Inkluze po česku" je krok hodně špatným směrem, který nás v mnoha směrech vrátil zpátky a v nastalém zmatku občas někdo i spadne do výmolu či propasti.

Nicka Pytlik řekl(a)...

krok správným směrem

Asi jako když se chcete dostat tak dvacet kilometrů západně, ale vykročíte na východ.
Směr je v zásadě správný.

Okomentovat