28.5.18

Český rozhlas: Asistenti pedagogů jsou nejnákladnějším opatřením inkluze. ‚Je to velká pomoc,‘ pochvaluje si učitelka

V některých vyučovacích hodinách už na děti není jen jeden učitel. Zhruba polovina českých kantorů se ve vyučování setkává s pomocí asistenta pedagoga. Jde vůbec o nejnákladnější opatření v rámci inkluze. Podle České školní inspekce ale spolupráce s učiteli není vždy tak účinná, jak by měla být.
Z doprovodného článku Pavly Lioliasové na webu Českého rozhlasu vybíráme:

Střídání asistenta s pedagogem u dětí se speciálními potřebami není běžné všude. Podle České školní inspekce je v pětině hodin na základních školách výuka takových dětí zcela v kompetenci asistenta pedagoga, což není podle náměstka ústředního školního inspektora Ondřeje Andryse správné.

„V mnoha případech se asistent pedagoga věnuje tomu konkrétnímu dítěti s tím, že mu pomáhá se základními činnostmi v rámci sebeobslužných záležitostí. Má být ale v prvé řadě asistentem pedagoga. Na základě pokynů a informací v dohodě s učitelem má pracovat s tím konkrétním žákem, ale i s dalšími žáky ve třídě tak, aby se co nejvíce vyrovnávaly rozdíly mezi jednotlivými žáky, aby měl učitel možnost efektivně vzdělávat celý třídní kolektiv,“ popisuje Andrys.Žádné komentáře:

Okomentovat