28.4.18
Ze sociálních sítí: Že v informaci o problému chyběla omluva a že informace samotná dosud nebyla uvedena na webu Cermatu, je pro mne nepochopitelné.
Celý text komentáře:
Přijímací test:
Chodí mi dotazy k chybě v řešení přijímacího testu, přibývají články, posty, komentáře; takže ve zkratce to, co jsem porůznu napsal už v noci:
Chyba je to velmi prostá, snadno přehlédnutelná, ale samozřejmě velká, byť její důsledky se nakonec nemusí žádného žáka negativně dotknout. Má ovšem následky, znepokojuje rodiče, způsobuje komplikace školám.
Nepochybně se s ní ovšem svezou všechna mylná či záměrně nepravdivá tvrzení, která na adresu centrálních přijímacích testů padají.
Že v informaci o problému chyběla omluva a že informace samotná dosud nebyla uvedena na webu Cermatu, je pro mne nepochopitelné.
Ke kritikám dodávám, že navzdory této situaci nemají centrální testy alternativu; tedy nechceme-li se vrátit do přijímačkového středověku a/nebo zakrývat skutečnost, že ke studiu na střední školy jsou přijímáni žáci bez adekvátních studijních předpokladů, a že studium se tak mění na potěmkiádu.
Štítky:
causy,
CERMAT,
přijímačky,
Ze sociálních sítí
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
10 komentářů:
Cermat by pravděpodobně problému vyhnul, kdyby klíče správných výsledků k zadáním zveřejnil ihned po testech a nehrál si na vševědoucího.
A k té potěmkiádě - dospěli jsme tak daleko, že na maturitní obory v našem kraji byli přijati i žáci s 0 body z testu s matematiky.
Titulek není úplně korektní.
byli přijati i žáci s 0 body z testu s matematiky.
Takže centrální testy JSOU zbytečné.
To bych zase netvrdila, na oborech s převisem uchazečů je nějak vytřídit musí. A také se hned na vstupu ukáže, jaké žáky škola bere, což může posloužit i rodičům při výběru školy pro své děti v příštím roce. Ono také strčit jedničkáře na školu mezi čtyřkaře není to pravé ořechové, i kdyby to byla škola přes cestu. A řekněme si upřímně, že rodiče v podstatě nemají jinou možnost, jak zjistit kvalitu uchazečů na jednotlivých oborech, a ti, kteří se předem nezajímají, se mnohdy až pozdě diví, kam to vlastně děcko strčili.
Přesně tak. Testy musí vyřešit převis uchazečů. Jinak ale nezjistí prakticky nic.
Dokonce tuším i O. Botlík připustil, že nějaká korelace tam bude. Koneckonců jsou to víceméně parafráze maturitních testů a ty plus minus odpovídají.
A ještě existuje jedna věc, kvůli které nejsou centrální testy zas až tak úplně zbytečné. Z doby, kdy si dělaly školy přijímačky svoje, pamatuji docela dost případů, kdy se děcka dostávala na školy přes známé. Případů, že děcka znala zadání příkladů z matematiky předem nebo věděla, které typy příkladů přesně v přijímačkách budou, nebylo zrovna málo. A matikář na základce, který ta děcka učil, by musel být úplně tupý, kdyby neviděl ten zázrak, že děcko, které mělo normálně problém vyřešit rovnici, mělo najednou u přijímaček plný počet bodů.
Tak pokud to bylo opravdu docela dost případů a lidi, kteří o tom věděli, to nechali být, tak si snad ani více peněz pro kapitolu školství nezasloužíme...
docela dost případů, kdy se děcka dostávala na školy přes známé
Jen tak k popřemýšlení... Co brání tomu, aby se testy u přijímacích zkoušek nebo u společné části státních maturit prostě obešly? Napovídáním ze strany zadávajícího, odevzdáním polovyplněných formulářů a posléze jejich dovyplněním, a pytlici ani neví, co ještě by se dalo povymyslet, aby dětičky kamarádíčků uspěly, jak se na místní elity sluší a patří.
Skok vysoký ale bez laťky. Škola s nedostatkem, pro které se ta komedie koná si stejně vezme všechno. Má na to několik možností. tak třeba druhé kolo a kdyby něco tak tu máme 66 tou. Volný přestup kdykoliv. tak to pochopte, je to celé kravina.
Okomentovat