28.4.18

Ze sociálních sítí: Že v informaci o problému chyběla omluva a že informace samotná dosud nebyla uvedena na webu Cermatu, je pro mne nepochopitelné.
Celý text komentáře:

Přijímací test:
Chodí mi dotazy k chybě v řešení přijímacího testu, přibývají články, posty, komentáře; takže ve zkratce to, co jsem porůznu napsal už v noci:

Chyba je to velmi prostá, snadno přehlédnutelná, ale samozřejmě velká, byť její důsledky se nakonec nemusí žádného žáka negativně dotknout. Má ovšem následky, znepokojuje rodiče, způsobuje komplikace školám.

Nepochybně se s ní ovšem svezou všechna mylná či záměrně nepravdivá tvrzení, která na adresu centrálních přijímacích testů padají.

Že v informaci o problému chyběla omluva a že informace samotná dosud nebyla uvedena na webu Cermatu, je pro mne nepochopitelné.

Ke kritikám dodávám, že navzdory této situaci nemají centrální testy alternativu; tedy nechceme-li se vrátit do přijímačkového středověku a/nebo zakrývat skutečnost, že ke studiu na střední školy jsou přijímáni žáci bez adekvátních studijních předpokladů, a že studium se tak mění na potěmkiádu.

10 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Cermat by pravděpodobně problému vyhnul, kdyby klíče správných výsledků k zadáním zveřejnil ihned po testech a nehrál si na vševědoucího.

A k té potěmkiádě - dospěli jsme tak daleko, že na maturitní obory v našem kraji byli přijati i žáci s 0 body z testu s matematiky.

Josef Soukal řekl(a)...

Titulek není úplně korektní.

Vít Tomis řekl(a)...

byli přijati i žáci s 0 body z testu s matematiky.
Takže centrální testy JSOU zbytečné.

Eva Adamová řekl(a)...

To bych zase netvrdila, na oborech s převisem uchazečů je nějak vytřídit musí. A také se hned na vstupu ukáže, jaké žáky škola bere, což může posloužit i rodičům při výběru školy pro své děti v příštím roce. Ono také strčit jedničkáře na školu mezi čtyřkaře není to pravé ořechové, i kdyby to byla škola přes cestu. A řekněme si upřímně, že rodiče v podstatě nemají jinou možnost, jak zjistit kvalitu uchazečů na jednotlivých oborech, a ti, kteří se předem nezajímají, se mnohdy až pozdě diví, kam to vlastně děcko strčili.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Přesně tak. Testy musí vyřešit převis uchazečů. Jinak ale nezjistí prakticky nic.

Josef Soukal řekl(a)...

Dokonce tuším i O. Botlík připustil, že nějaká korelace tam bude. Koneckonců jsou to víceméně parafráze maturitních testů a ty plus minus odpovídají.

Eva Adamová řekl(a)...

A ještě existuje jedna věc, kvůli které nejsou centrální testy zas až tak úplně zbytečné. Z doby, kdy si dělaly školy přijímačky svoje, pamatuji docela dost případů, kdy se děcka dostávala na školy přes známé. Případů, že děcka znala zadání příkladů z matematiky předem nebo věděla, které typy příkladů přesně v přijímačkách budou, nebylo zrovna málo. A matikář na základce, který ta děcka učil, by musel být úplně tupý, kdyby neviděl ten zázrak, že děcko, které mělo normálně problém vyřešit rovnici, mělo najednou u přijímaček plný počet bodů.

Vít Tomis řekl(a)...

Tak pokud to bylo opravdu docela dost případů a lidi, kteří o tom věděli, to nechali být, tak si snad ani více peněz pro kapitolu školství nezasloužíme...

Nicka Pytlik řekl(a)...

docela dost případů, kdy se děcka dostávala na školy přes známé

Jen tak k popřemýšlení... Co brání tomu, aby se testy u přijímacích zkoušek nebo u společné části státních maturit prostě obešly? Napovídáním ze strany zadávajícího, odevzdáním polovyplněných formulářů a posléze jejich dovyplněním, a pytlici ani neví, co ještě by se dalo povymyslet, aby dětičky kamarádíčků uspěly, jak se na místní elity sluší a patří.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Skok vysoký ale bez laťky. Škola s nedostatkem, pro které se ta komedie koná si stejně vezme všechno. Má na to několik možností. tak třeba druhé kolo a kdyby něco tak tu máme 66 tou. Volný přestup kdykoliv. tak to pochopte, je to celé kravina.

Okomentovat