30.4.18

Šárka Mrázová: Menší školné, vyšší platy pro chůvy. Stát chce dětskými skupinami nahradit zrušené jesle

Na ministerstvu práce vzniká plán, který ovlivní tisíce rodin s dětmi. Stát chce do dvou let zvětšit počet dětských skupin, které už nyní nahrazují zrušené jesle. Dětských skupin pro děti od jednoho roku do tří let je pořád málo. Služeb těchto malých zařízení rodinného typu využívají hlavně rodiče v Praze a Středočeském kraji, v ostatních regionech jsou téměř nedostupné. Chůvy, které se o děti starají, navíc mají horší pracovní podmínky než učitelky ve školkách.

Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

"Státu by se financování dětských skupin vyplatilo," říká šéfka odboru rodinné politiky na MPSV Jana Maláčová. Jedno místo pro dítě v dětské skupině vyjde průměrně 8000 korun měsíčně. "Připravujeme detailní propočet, co státní pokladně přinesou pracující matky v porovnání s tím, jaké příjmy pracující rodiče do státního rozpočtu odvádějí. A pak samozřejmě náklady na zřízení a financování dětských skupin," uvedla Maláčová.(...)

Ministerstvo si dělalo mezi rodiči šetření. Vyšlo z něj, že rodiče jsou ochotni u dětí pod tři roky akceptovat měsíční školné maximálně ve výši jedné třetiny minimální měsíční mzdy, tedy zhruba 4000 korun. Do této částky by se zřejmě "školkovné" zastropovalo. Podle informací Aktuálně.cz se jedná také o sjednocení platu chův. Ten by se mohl vyrovnat mzdám učitelek ve školkách, které berou kolem 25 tisíc korun.

Žádné komentáře:

Okomentovat