27.4.18

Šárka Mrázová Julie Hrstková: Česko bojuje proti dětské obezitě. S pamlskovou vyhláškou to ale úředníci přehnali, od září se zmírní

Pamlsková vyhláška kvůli nepoužitelnosti v praxi vejde do dějin českého školství jako jeden z nejspornějších předpisů. Ministerstva zdravotnictví a školství ji nyní chtějí zmírnit. Největší problém ve výživě je ale s limity cukru a soli. Budou si děti moci ve školním bufetu opět koupit obložený chléb se šunkou a sýrem? Minulost i budoucnost pamlskové vyhlášky glosuje Julie Hrstková.

Z článku v iHNed.cz vybíráme:

Experti se nicméně shodují, že největší hrozbou pro děti je nadměrná konzumace cukru. Nová vyhláška by podle Dostálové měla opět pamatovat na to, že většina slazených nápojů obsahuje deset procent cukru. "Když se vypije půllitrová lahev, což děti samozřejmě vypijí, někdy i víc, tak je to nejméně 50 gramů cukru, to je strašně velké množství," vyčísluje Dostálová. Jde o denní tolerovanou dávku pro dospělé (pro děti je v závislosti na věku nižší), kterou stanovila WHO. Ta ji chce v budoucnu dokonce snížit na polovinu.

Specialistce na výživu Bednářové vadí, že byly vyloučeny výrobky s náhradním přírodním sladidlem stévií, která byla hozena do stejného koše s ostatními umělými sladidly. "Pamlsková vyhláška vůbec nedocenila snahu výrobců potravin a především nápojů nahrazovat umělá sladidla přírodními," tvrdí.


Žádné komentáře:

Okomentovat