28.4.18

Šárka Mrázová, Lukáš Werner: Rodiče i děti v nejistotě, v přijímačkách na gymnázia je chyba. Je to průšvih, říká ministr

Jednotné přijímací zkoušky na střední školy řeší vážný problém. Jejich organizátor Cermat zjistil, že v jedné z úloh testu z češtiny pro přijetí na osmiletá gymnázia je chyba. V klíči řešení uváděl Cermat u dvanácté otázky testu pro druhý termín jako správnou odpověď B, teď však zjistil, že správně mohla být i varianta C. V pátek proto poslal ředitelům škol mail, ať zatím nevyhlašují výsledky. Podle ministerstva školství ale zřejmě nebude nutné testy opakovat, kompletní opravené výsledky mají být v informačním systému nejpozději v sobotu ráno.

Z článku na Aktuálně.cz vybíráme:

Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) nicméně má za to, že je to "průšvih", i kdyby jeho dopad nebyl tak velký. "Štve mě to ze systémového hlediska. K tomu prostě dojít nemá. Tam jsou kontrolní mechanismy a celý systém jednotných přijímaček a státních maturit má být o systémovém řešení, o systému, který chyby dokáže odhalit," řekl Plaga Aktuálně.cz.

Ministerstvo nyní řeší, jaké právní dopady může chyba v přijímačkách způsobit a k jakému poškození práv uchazečů by mohlo dojít. Cermatu se bude ptát na příčinu.

"Pokud já mám správné informace, působí tam tři validační komise. Není mi úplně jasné, jak je možné, že může dojít k tomu, že se tam tam chyba objeví, případně není odhalena včas," dodal ministr. Až se vše vyšetří, chce Plaga posoudit, zda nebude potřeba udělat změny v přijímacích zkouškách či předčasně odvolat ředitele Zíku. "Všechny varianty jsou možné," poznamenal. Zíka končí v úřadu letos v prosinci, nahradit ho má Michaela Kleňhová.

7 komentářů:

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Z diskuse NOVINKY
Podle Blesku byla chyba v otázce "Které z následujících slov obsahuje kořen skládající se ze čtyř hlásek?". Správná odpověď byla B, tedy "zabručel" (kořen -bruč-). Odpověď C byla "rozběhla", která má jasně kořen -běh-. Prý může být kořen i -zběh-. Tak mi připadá, že v Cermatu asi už opravdu nemají jasno, protože pokud je kořenem -zběh-, tak předpona je asi podle nich ro- nebo nevím.
Jediné východisko je alternativní interpretace otázky - slovo, jehož část může být kořenem. Jenomže pak by byla správně i odpověď D - "nevydržela" s kořenem -vydr- (od vydry). Tak nevím.
-----------------
bruč = 4 hlásky
běh (bjeh = hláska je to, co se vyslovuje) = 4 hlásky
drž = 3 hlásky

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Jinak tu diskusi si přečtěte celou. Normálně to nedělám , ale tohle stojí za to......
https://www.novinky.cz/diskuse?id=524191&articleId=/domaci/470611-v-prijimackach-na-gymnazia-byla-chyba-cermat-pozdrzel-vyhlaseni-vysledku.html&sectionId=8

Josef Soukal řekl(a)...

Pane Nutzi, to, co citujete, je ukázka věcně zcela chybného vyjádření. Takových ovšem bude většina.

Eva Adamová řekl(a)...

No ale zase na druhou stranu, kdybychom tušili, kolik v podstatě neodhalitelných chyb bylo v přijímacích testech a v jejich vyhodnocování, když si dělala každá škola přijímačky sama, tak bychom nebyli k Cermatu až tak příkří.

František. řekl(a)...

To si Cermat na-zběh-l na vidle.
Stejně jako neexistuje přípona -ík, tak neexistuje předpona ro-.
A samo slovo zběh je tvořeno takto: z-běh.
Takže odpověď C není správná.
Anebo že by ty pravidla českého pravopisu až tak ro-zvol-ni-li?

Eva Adamová řekl(a)...

Napřed, než budete rozumovat, nastudujte si, co že to vlastně je ta neštastná hláska.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Nechtějí-li rodiče svoje děti i sebe vystavovat stresu a nejistotě, ať dětičky do přijímaček nenutí a na víceletá gymnázia je neposílají. Ona si tam ta dítka ani moc inkluze neužijí, jen to tupé biflování a honění se za výkonem je čeká.

Okomentovat