17.4.18

Radka Kvačková: Přijímací zkoušky? Horší než smrt rodičů

Je mi těch dětí líto. Tedy aspoň pokud neumějí brát život zlehka a žijí teď ve stresu z přijímacích zkoušek: Uspěl(a) jsem? Nezklamal(a) jsem? Obávám se, že takových není málo a že trpí víc, než si my dospělí připouštíme.

Z článku v Lidovky.cz vybíráme:

Kdo chce, může si zadání letošních jednotných přijímaček na střední školy stáhnout například z webové stránky Data-mat.cz, jejíž zřizovatel je více než pohotový. Kdo chce, může si taky zkusit, jak by uspěl. Popravdě, je to náročné. Třeba v matematice pro deváťáky je de facto třicet úloh, které bylo třeba vyřešit za sedmdesát minut. To máte těsně nad dvě minuty na jednu, včetně rýsování. Přitom nad některými zadáními se musíte opravdu zamyslet. Za sebe říkám až deset minut. A to jsem z matematiky maturovala (za jedna), nejsem ve stresu, když mi něco nevychází, můžu se k tomu vrátit bez panického sledování hodinek.5 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

žijí teď ve stresu z přijímacích zkoušek

To je mrzuté. Poprvé v životě, byť na nejméně čtyři roky naposled. Stres je stres.
Pytlici v době přijímacích zkoušek i státní části maturit držívají dozor na chodbě. Pytlici jen připomínají, že se k tomuto se vybírají ti nejzodpovědnější pedagogičtí pracovníci. Při tom dozoru vychází najevo doopravdy zajímavá věc. Dnešní mládež dokáže tu hrůzu z možného selhání až neuvěřitelně mistrně skrývat. Pytlici vidí vesměs rozesmátou a halasící omladinu. Ale možná to bude region od regionu. Třeba to naše Prácheňsko je bodrostí svých obyvatel vyhlášeno široko daleko.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Přijímací zkoušky? Horší než smrt rodičů

Pytliky hnedle napadlo, že takový óbrtitulek by nevymyslela snad ani koza Vlasta.
Pak se ovšem s nemalou úlevou dočetli, že se to týká dětí ze Singapuru. To jsou ty děti, které pořád vyhrávají v kdejakém mezinárodním testování. A tak jsou pytlici v klidu. Zdejší rodiče obavy svých dětí určitě přežijí.

Jiri Janecek řekl(a)...

"Přitom nad některými zadáními se musíte opravdu zamyslet."

A to je dobre, nebo spatne? Byly by lepsi ulohy, na nez se deti musi nabiflovat? Da se myslet jen naoko? Neopravdu?

Josef Soukal řekl(a)...

Podle eduinské party jsou ovšem cermatí testy především pro nabiflované. Měli by si sladit noty.

Ygrain řekl(a)...

Horší než smrt rodičů? Tedy, tomu říkám novinářská etika, použít informaci ze Singapuru v kontextu přijímaček v ČR... tohle by snad neudělalo ani klasické bulvární médium.

Okomentovat