11.4.18

Radka Hrdinová: Maturita: stát jen tak neustoupí

Šance uspět s odvoláním proti výsledkům v testech se téměř rovná nule. V loňském roce se proti výsledkům státní části maturitní zkoušky po jarním termínu odvolalo kolem dvou a půl tisíce studentů. Cermat, který zkoušky připravuje, uznal jejich námitky jen v 18 případech. Po podzimních opravných termínech uspělo zhruba jedno ze dvou set odvolání proti hodnocení didaktických maturitních testů, vyplývá z údajů ministerstva školství. Odvolání proti špatnému výsledku v ostatních částech maturitní zkoušky byla o poznání úspěšnější. „Krajským úřadům bylo adresováno 1307 žádostí o přezkoumání výsledku dílčích zkoušek společné části, které se týkaly 1582 písemných prací, 17 ústních zkoušek a 12 profilových zkoušek,“ říká tisková mluvčí ministerstva Jarmila Balážová. Nejúspěšnější byli ti, kdo napadli hodnocení písemné práce z českého jazyka. Uspěli v 15 procentech případů.

Z článku v MF DNES vybíráme:

Velká část úspěšných odvolání přitom má jedno společné. Netýkají se samotného obsahu zkoušky, ale organizačních nedostatků.

S pochybnostmi o obsahu maturitní zkoušky neuspěla ani veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Ta vloni o letních prázdninách došla k závěru, že maturitní test z matematiky porušuje zákon, protože poškozuje studenty některých středních odborných škol. Obsahoval totiž úlohu ověřující znalost logaritmických funkcí, která se podle Šabatové nevyučuje na všech středních školách, a nemá proto v testu co dělat.

Tehdejší ministr školství Stanislav Štech kontroval konstatováním, že právě v této úloze byli maturanti v průměru úspěšní a že byly jiné části testu, které je potrápily více. Ministerstvo se dále závěrem úřadu ombudsmanky nezabývalo. Ostatně nezabývala se jím dále ani Anna Šabatová, na otázku MF DNES její úřad odpověděl, že závěry šetření předali ministerstvu školství a žádné další kroky úřad nepodniká.(...)

Od rozsudku z roku 2014 bylo proti ministerstvu vedeno celkem 13 žalob. „Ve dvou případech bylo řízení zastaveno, tři žaloby byly zamítnuty, jedné bylo vyhověno,“říká Jarmila Balážová. Šest soudních sporů ještě není ukončeno.

6 komentářů:

Ygrain řekl(a)...

Kdyby se ombudsmanka nezabývala botlíkovštinami, ale raději poukázala na skutečný nešvar, kdy se studenti dovídali výsledky písemné části až v den, kdy skládali ústní zkoušky (nebo dokonce až po jejich složení), udělala by konečně něco užitečného.

Josef Soukal řekl(a)...

Pevně věřím, že tohle už se opakovat nebude.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Jsem pro dodržení těchto věcí:
-student a jeho učitel má právo vidět opravenou práci ,shlédnout chyby a ohradit se ke každé jedné z nich
-výsledky testů by měly být znát nejdéle 14 před maturitní ústní zkouškou
Pokud toto nebude splněno, nechci státní maturitu. Pokud by splněno, pak nemám námitek.

Josef Soukal řekl(a)...

Paní Karvaiová, to je nesplnitelné z hlediska nákladů i organizace. Navíc nemalá část hodnocení ani nejde jednoduše vysvětlit (třeba přiměřenost a úroveň slovní zásoby, užití skladebních prostředků, o podkritériu 1A ani nemluvě). Musíte si vybrat, co preferujete. Možné je všechno zrušit a vrátit do časů blahé anarchie; pak se ale klidně může stát, že zvítězí štefflovské "není důležité něco vědět, důležité je projevit přání".

Ygrain řekl(a)...

Pane Soukale, požadavek paní Karvaiové považuji za rozumný a oprávněný a domnívám se, že spíš než ho odmítat z organizačních a finančních důvodů, stálo by za to začít přemýšlet, jak by to zorganizovat (a zafinancovat) šlo.
Navíc, když tak vzpomínám na debaty nad spornými pracemi, s výjimkou onoho nešťastného centrálního hodnotitele či hodnotitelů panovala celkem shoda, v čem se práce nepovedla. V případě nejasností by pak hodnotitel mohl poskytnou dovysvětlení.

Josef Soukal řekl(a)...

Ygrain, vězte, že o těchto věcech vedu dlouhodobě diskuse, s kolegy různých názorů. Velmi rád bych našel řešení, které by bylo uspokojivé pro všechny. Tedy kromě těch, kteří jsou ochotni maturantům tvrdit, že hodnocení je subjektivní a holt můžou mít smůlu, protože nebude boha, na kterého by bylo možné se při odvolání odvolat.

Okomentovat