19.4.18

Šárka Mrázová, Jan Menšík: Přijímačky na střední jsou strašák, letos byly ještě těžší než loni, kritizují žáci i učitelé

Tak jako loni i letos vzbuzují přijímací zkoušky na střední školy emoce. Studenti si stěžují, že jsou plošné testy od Cermatu stále těžší. Učitelé a odborníci na školství poukazují na vyšší počet odborných termínů i časovou náročnost. Zkoušky navíc podle některých kritiků negativně ovlivňují výuku na druhém stupni základních škol. Místo znalostí využitelných v běžném životě se žáci biflují něco, co v reálu nevyužijí. Podle Cermatu mají testy smysl, jejich účelem je vybrat ty nejlepší studenty. Při přijetí nerozhoduje objem znalostí, ale pořadí, brání se kritice šéf Cermatu Jiří Zíka.

Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

Přestože kvůli zvyšující se náročnosti jsou kritizované především přijímací zkoušky pro víceletá gymnázia, narůstající obtížnost pozorují také žáci devátých ročníků.

"Přijímačky mi přišly hodně těžké. Od října jsem měla přípravné kurzy, pořádně jsem se začala učit koncem prosince. V kurzech jsme procvičovali podobné testy, loňské přijímačky. Typově to bylo podobné s minulým rokem, ale některé slovní úlohy mi přišly těžší. A v češtině mi přišlo, že se oproti loňsku ptali na podrobnější věci," zhodnotila obtížnost čtrnáctiletá Beáta Pospíšková, žákyně Základní školy Bakalovo nábřeží v Brně.


4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

letos byly ještě těžší než loni

Jestli to takhle půjde dál, budou se dítka muset začít učit už v osmé třídě.
To v tom cermatu snad upadli na hlavu. Ještě nevychladly hlavy z maturitní čepice z deklem, a už je tady traktor z rozpatlanou tubou barvy. To by si pytlici nelajzli dát ani gymnazistům na konci druhého ročníku. Tam už leta stříháme kartičky papíru podél a napříč, a je to bída bídovatá.

Eva Adamová řekl(a)...

Mohla by paní Cermáková vysvětlit, jak příprava na přijímačky, při které si žáci musí tak jaxi taxi komplexně zopakovat učivo, narušuje komplexní přípravu na studium na střední škole?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Místo znalostí využitelných v běžném životě se žáci biflují něco, co v reálu nevyužijí

Oblíbená mantra a "reálu". Pokud vzdělání zúžíme na "reál", co zůstane?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pokud vzdělání zúžíme na "reál", co zůstane?

Lež, přetvářka, podlost a hovadství především...

Okomentovat