13.4.18

Ondřej Šteffl: Je povinná maturita z matematiky dobrý nápad? NE

Úrovni matematického vzdělávání středoškoláků povinná maturita mnohem víc uškodí, než prospěje. Napáchá spousty škod ve školách, ale hlavně mimo resort školství. Co bude s těmi, kteří ji neudělají? Skončí na úřadu práce? Ve výrobě či na ulici?


Z článku v iHNed.cz vybíráme:

Kardinální otázka ale zní, co se stane s těmi, kteří maturitu z matematiky nesloží, a jak se změní motivace ke studiu u těch, kteří nemají pro matematiku předpoklady? Jasná otázka. Ale zastánce povinné matematiky nezajímá. Jeden z nich před osmi lety napsal (mimochodem od té doby změnil názor): "Součástí maturity by měla být povinná zkouška z matematiky. Tečka." Nechuť k matematice je "spolčení hloupých, líných nebo prostě pohodlných". "Měli se více snažit, měli by po problému," říkají další. Pro mnohé žáky je to ovšem více než obtížné, ať už proto, že skutečně nemají vrozené předpoklady, nebo proto, že neměli štěstí na učitele. Ale pomiňme příčinu.

V důvodové zprávě k zákonu, který povinnou matematiku zavádí, se píše, že neúspěšných maturantů bude kolem 20 %. To je hodně optimistické, když dnes jich propadne 24 %, a to z matematiky maturují jen ti, kteří si matematiku sami vybrali. Reálně, kdyby půlka neúspěšných nakonec odmaturovala v září, pořád to bude přes deset tisíc mladých lidí, které maturita z matematiky v devatenácti letech pošle… Kam je vlastně pošle? Na úřad práce? Do výroby? Na ulici? Ke drogám? A jsou to opravdu ti "hloupí, líní nebo prostě pohodlní"? A i kdyby ano, oni tady s námi budou žít. Jak se uplatní, jak se budou dál vzdělávat a rozvíjet? Jaký vztah budou mít k našemu státu? Koho budou volit?
2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Povinná maturita z matematiky je v té dnešní překotně měnící se době, která je přesycena poflakováním se dětí a mládeže od ničeho k ničemu, ten nejlepší nápad za posledních dvě stě čtyřicet let. Odřeje Šteffla drtí děs a hrůza, že se tím pádem provalí, jak to chodí v alternativním vzdělávání bez ladu a skladu. A tak straší představami o bědných bezdomovcích a zahnívání na úřadu práce všech, kteří navzdory svému prahnutí po tom nejkvalitnějším vzdělání, nemohou uspět z podstaty, neboť chyběli ve škole, když se právě brala karnevalová čepice. Vidina ztráty byznysu je to, oč tu běží.

Jirka řekl(a)...

Ctěný Pytliku! Jako znalec filmů z divokého západu, strávil jste přece mládí v zábradlí balkonu biografu, byste takto výstižné až lapidární výroky měl ukončovat howgh. Respektuji však Váš pošetile milý vztah k anglickému jazyku a dodávám ho za Vás. HOWGH!

Okomentovat