30.4.18

Michaela Bůnová: Ve Finsku učí jen ti nejlepší, o místo se pere 170 uchazečů, říká ředitel

Finský vzdělávací model bývá jiným státům dáván za vzor díky kvalitním učitelům, neselektivnímu vzdělávání či dlouhodobým vzdělávacím cílům v politice. „Vaše výuka je dost tradiční. U nás nezvoní, naše hodiny trvají devadesát minut a děti chodí o přestávkách ven,“ říká ředitel základní školy ve finském Oulu Saloranta Seppo.

Z rozhovoru v iDNES.cz vybíráme:

Jak byste charakterizoval finský školský systém?
Napadá mě jedno slovo: důvěra. Školy a učitelé mají ve Finsku velkou nezávislost na vládě. Vláda věří tomu, že ředitelé vědí, jak řídit školu, a nemluví jim do toho. Zároveň tu panuje vzájemná důvěra mezi učitelem a žákem, učitelem a rodiči. Nemáme inspekce nebo maturity. Nevyžaduji po učitelích, aby mi podávali hlášení. Prostě věřím, že to, co dělají, dělají dobře.

Ono je toho víc, co asi děláte jinak. Slyšela jsem, že jeden z finských ředitelů řekl rodičům dětí, aby své děti do školy nevozili, ale nechali je jet na kole nebo jít pěšky...
Ano, ale u nás děti bydlí nedaleko základních škol a cesty jsou bezpečné. Uvědomujeme si, že děti tráví spoustu času v budovách a to by se mělo změnit. Takže jejich výuku koncentrujeme hodně ven, snažíme se je vzdělávat v přírodě, učíme děti lásce k přírodě. To na počítačích nejde.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ve Finsku... o místo se pere 170 uchazečů

Kdy jen se to v tom našem Česku zlomilo? Není to tak ještě dávno, kdy si nejeden z učitelů vyslechl: "Pokud se vám něco nelíbí, pane kolego, zastavte se příležitostně u mne v ředitelně. Ukážu vám ten stoh žádostí uchazečů o vaše místo."

Okomentovat