19.4.18

Kateřina Čepelíková: Pamlsková vyhláška bude sladší i tučnější. Krok kupředu, nebo zpět?

Ministerstvo zdravotnictví říká: Podle naší vyhlášky se děti mohou stravovat jen velmi komplikovaně, je příliš restriktivní. Potravináři chtějí do škol vrátit kečup a majonézu. Chystají se velké změny.

Z článku na Vitalia.cz vybíráme:

A protože k vyhlášce se neustále objevuje celá řada námitek, nikdo se k ní prý oficiálně nehlásí. „Prostě vznikla a nikdo za ni nemůže. Prapůvod bude někde na školství, ale Kateřina Valachová (pozn.: někdejší ministryně školství, mládeže a tělovýchovy) mi řekla, že vycházela z požadavků ministerstva zdravotnictví. Prostě je to na stole a je to špatně,“ zlobí se Miroslav Toman.

Za největší problém jsou považovány limity pro jednotlivé živiny, jsou prý nereálné a neodpovídají situaci na trhu. „Dosáhnout některých je technologicky téměř nemožné (např. u šunky). Vyhláška navíc nerespektuje terminologii platných právních předpisů, zavádí termín ‚přidaný cukr‘, který ale nelze de facto sledovat, protože se jeho hodnota na obalech neuvádí, atd.,“ uvedl pro server Vitalia.cz Miroslav Toman. Velmi mu vadí množství tuku ve 100 ml/g mléčných výrobků. „Limit jedenáct gramů je značně omezující především u výrobků, které obsahuje více ovoce. Když takové výrobky vyhověly limitům pro tuky, nevyhověly limitům pro cukr,“ upozorňuje.


2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

nikdo se k ní prý oficiálně nehlásí

Šmarjápano! Zřejmě se urodila, když se měsíční svit zasnoubil s mořskou pěnou.
Pytlici by řekli, že pod ní bude nejpíš někdo hmatatelný podepsán vlastní rukou.

Jirka řekl(a)...

Pytliku, děkuji! V pátek po šesté hodině a dozoru na obědě odcházím ze školy s dobrou náladou a úsměvem na tváři. Stejně si myslím, že to je jen z prdu kulička a tu umí udělat každý.
Včera se osmáci dohadovali, co mají v nejmenované restauraci k snědku. Božský langoše za málo, taky ňákej utopeneček. Je třeba si srovnat chuť. Prej je ale vyhoděj, hospoda je až od osumnácti. Vyhláška už od dvou let! Chuděry.

Okomentovat