13.4.18

Jiří Rákosník: Je povinná maturita z matematiky dobrý nápad? ANO

Povinná zkouška z matematiky by měla být součástí maturity na gymnáziích a odborných školách typu někdejších průmyslovek, na školách ekonomického zaměření a podobně. Podle jejich zaměření by ale měla mít různé úrovně. Náročnost a kvalitu zkoušky je třeba regulovat odbornou kontrolou a metodickou podporou, nikoliv zaváděním "demokraticky" jednotné zkoušky napříč obory a typy škol.


Z článku v iHNed.cz vybíráme:

Nelze podceňovat motivační roli maturity jako závěrečné zkoušky. Většinou děláme jen to, co musíme nebo co chceme. Strach z neúspěchu je hnacím motorem. Zažíváme to po celý život − v zaměstnání, při zkouškách na vysoké škole nebo třeba v autoškole. Řada z těchto situací si v náročnosti s maturitní zkouškou nezadá. Z tohoto pohledu by maturita mohla a měla být i tou důležitou "zkouškou dospělosti".

Maturita by rozhodně neměla sloužit k dnes tolik oblíbenému srovnávání "kvality" škol a sestavování žebříčků. Ovlivňuje se tím přístup učitelů a ředitelů škol k výuce i chování rodičů a studentů při výběru školy, deformuje to školský systém i samotné výsledky takových srovnání.

Není nutné, aby veškeré střední vzdělávání končilo maturitou, a už vůbec ne maturitou z matematiky. Příklad jednoho kolegy, který se nejprve vyučil, pak si individuálně dodělal maturitu, vystudoval matematicko-fyzikální fakultu a stal se uznávaným profesorem na univerzitě ve Spojených státech, je poučný.1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Povinná maturita z těch počtů i zpětně pro všechny zaměstnance státu na pozicích, kde je požadováno nejméně středoškolské vzdělání s maturitou.

Okomentovat