15.4.18

Jiří Nádoba: Babiš slibuje opět přidat učitelům. Už od září 15 procent

Po týdnu vysvětlování, proč Babišova vláda seškrtala letošní rozpočet školství o 400 milionů, přichází premiér s novým ambiciózním závazkem. Už od září slibuje další zvýšení platů ve školství – pro učitele o 15 procent, pro ostatní pracovníky škol o 10 procent.

Z článku v RESPEKT.cz vybíráme:

Poslanci se na doporučení shodli v prosinci, pro bylo 190 poslanců včetně Babiše. Hlasovalo se už po volbách, v rámci finální debaty o státním rozpočtu na letošní rok. Záměr by tedy měly ctít všechny strany v dnešní sněmovně. Potíž ale je, že šlo jen o "doprovodné usnesení" bez toho, aby vláda a sněmovna loni na vyšší platy v rozpočtu vyčlenila peníze. Nyní se tedy peníze musí najít jinde.(...)

Není ale jasné, proč vláda nepoužila nově objevené volné zdroje právě na platy nebo jiné resty ve školství. Otázkou je i to, jak všechny letošní potřeby školství zaplatí – včetně toho, z čeho vzít peníze na vyšší platy. Loni učitelé dostali přidáno také 15 procent, ale až od listopadu, náklady na dva měsíce tehdy vláda vyčíslila na 2,5 miliardy korun.

1 komentář:

Eva Adamová řekl(a)...

Mám obavy, že k tomu, aby se naše základní školy naplnily i aprobovanými matikáři a fyzikáři a aby na našich středních školách měl kdo v budoucnosti vyučovat informatiku a technické předměty, je to pořád dost málo, zvláště pokud porostou mzdy v ostaních odvětvích stejným tempem.

Okomentovat