30.4.18

Jan Boček: Učíte se na maturitu? Data prozradí, od které zkoušky se na vaší škole nejčastěji vyhazuje

Zkoušku z matematiky každoročně nezvládne pětina, na některých učebních oborech i polovina maturantů. Za pět let státních maturit se podíl neúspěšných téměř nezměnil.


Z článku na iROZHLAS.cz vybíráme:

Špatné výsledky testů z matematiky navíc dělají z předmětu otloukánka. Vybírá si ji stále méně studentů: před pěti lety z ní maturovalo 42 procent studentů, loni to bylo jen 22 procent. Mezi volitelnými předměty je proto stále dominantnější angličtina, kterou si loni vybralo jako svůj druhý předmět 76 procent studentů.

I tady je vidět propast mezi gymnázii a odbornými školami. U gymnázií je podíl matematiky i angličtiny dlouhodobě stabilní – poměrně vysoká úspěšnost znamená, že není třeba měnit zaběhnutý režim. Zato na technických a ještě víc humanitních odborných školách je patrný úprk od matematiky k angličtině.3 komentáře:

Tlumočník řekl(a)...

O jakém úprku ten Boček mluví? Je logické, že si většina maturantů zvolí angličtinu. Tu budou potřebovat po celý život. Všichni. Středoškolskou matematiku jen ti, co půjdou studovat technicky zaměřené VŠ.

mirek vaněk řekl(a)...

Matematiku budou taktéž potřebovat celý život. Jen to není tak vidět. Cílem matematiky je naučit žáky myslet. A nedostatky v myšlení jsou vidět. Rok od roku víc a víc.
Tak, jak se někdo obejde celý život bez maturity z angličtiny, tak se mnozí obejdou bez maturity z matematiky. Je to jen o úrovni maturitní zkoušky.
Úroveň zkoušky z angličtiny je někde jinde než úroveň zkoušky z matematiky.
Pokud žák není blbý, tak si zjistí, kterou zkoušku na škole nejvíc žáků neudělalo. Na to nepotřebuje extra data.
Ale jestliže spousta maturantů ani nekoukla na stránky novamaturita.cz, jsou líní si i informace zjistit, kalkulačku a tabulky shání týden před maturitou, pak nemají u maturity co dělat.

Jinak článek je o něčem jiném. Nelze srovnávat nástavby, které mají nekvalitní žáky s malou hodinovou dotací s gymnázii. Pokud studuje žák pracovitý, pak je úspěch u maturity samozřejmý. Pokud nestuduje žák, který nebude nic dělat, pak by správně neměl na studijním oboru zůstat. Ale každý žák přináší finance pro školu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici nematurovali ani z matematiky, a ani z angličtiny. Obojího litují, ale jinak prožili poměrně zajímavý život po osobní i profesní stránce. Maturitu z matematiky má mít každý zaměstnanec státu bez ohledu na profesi, na jehož pracovní pozici je požadováno nejméně středoškolské vzdělání s maturitou.
Pokud se budou žáci rozhodovat, jestli matematiku, nebo cizí jazyk, převážně podle toho, v které zkoušce byli jejich předchůdci loni úspěšnější, bude se ta úspěšnost pravidelně střídat.

Okomentovat