25.4.18

Jana Hanušková: Etická výchova ve školách? Děti často neumějí ani poděkovat

Když začali prvňáčci chodit do základní školy na pražském Jarově, nebylo prý výjimečné, že za šťouchnutí v tlačenici při vstupu do třídy rozdávaly děti rány pěstí. Nikdo se neomlouval, nebyl ochoten uznat, že šlo o nedopatření. Dnes si školáci vzájemně pomáhají. „Ale kouzelné slůvko děkuji, stejně jako poprosit, je učím pořád,“ směje se jejich učitelka Kateřina Petřinová, jež se jim snaží také vysvětlit, co je to etika.

Z článku na Novinky.cz vybíráme:

„Hodinu ukončíme společným malováním obrázků, dvě děti, které spolu třeba ani tak často nespolupracují, se budou muset dohodnout, rozdělit si práci. Mám tu spoustu jedináčků, ti se nemají ani kde takové dovednosti naučit. Problémy jsou také tehdy, když rodiče vyznávají volnou výchovu,“ svěřuje se učitelka, jež vyučovala i ve vyšších třídách mediální výchovu.

„To je už ale jiná diskuse, starší žáci se nebojí zeptat se i na současné problémy. Co jim mám říct, když nikde nevidí pořádné vzory?“ ptá se Stanislav Šebl, jenž chce, aby se etická výchova prolínala celou výukou.11 komentářů:

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Jenže děti mají i tak předmětů v rozvrhu moc. A výchovy i když v dobrém úmyslu jim je ještě nabobtnávají. A co bude dál? Třetí hodina TV, další světový jazy, programování od první třídy, branná výchova? A tak se ptám opravdu musí dítě, které neumí zdravit na to mít další předmět? A když se zjistí, že neumí držet příbor, co takhle Stravovací výchova a já nevím co ještě? Opravdu je nutné, aby dítě, které mje v ZUŠ houslový virtuos sedělo ve škole na výuce do, re, mi, fa......?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Slušné chování, etika, ale i etikata, morálka, pravda, čest, empatie... jsou součástí života. Omezit je na školní život je poněkud pomýlené. Základ musí vycházet z rodiny.
Pytlici si říkají, jak asi se v takové etické výchově klasifikuje. Jakože žák rozpozná a správně vyhodnotí situace, ve kterých se vyplatí poděkovat, nejlépe pak poníženě?
Pytlici se ke svému okolí chovají tak, jak se okolí zpravidla chová k nim. Nastavují zrcadlo.
Vesměs tedy požívají pověsti přisprostlých nevychovaců a neomalených hulvátů až hovad.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Ještě nedávno se celou výukou měla prolínat osobnostní a sociální výchova. Tohle je jen další vlna, na které se přiživí čerpači, lektoři a autoři učebnic.

poste.restante řekl(a)...

Etika, jakožto samostatný předmět patří, snad, na lékařské fakulty.

Na základní a střední škole jsou zásady slušného chování a tedy i etiky NEDÍLNOU součástí celého VÝCHOVNĚ-VZDĚLÁVACÍHO PROCESU.
A podílet se na jejich výchově má kompletní školní ansámbl, tedy nejen všichni učitelé ale také ostatní personál, školníkem počínaje a účetní konče.
Třeba jenom tím, že žákovi připomenou, že při vstupu do místnosti je zvykem sejmout kšiltovku a slušně pozdravit.

Tedy, spíše, dříve tomu tak bylo.
Asi tak do počátku doby zavádění kompetencí, etických výchov a nástupů "tátů-parťáků", či mediálních expertů na školství.
Ale někde tyto "tereziánské přístupy" kupodivu přežívají.
Mám to štěstí, že na jedné takové škole učím.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Tak. Moje řeč. taky mám to štěstí, i když etiku tu máme také. Ta představa, že když potkám dítě na chodbě a ono neřekne ani BÚUU a po přestávce mám kvůli tomu předmět, kde ho to budu učit, no je to normální?

Nicka Pytlik řekl(a)...

potkám dítě na chodbě a ono neřekne ani BÚUU

To by pytliky taky rozrušilo. Ale pytlikům žáci většinou na pozdrav odpoví.
A pokud ne, budou z nich nejspíš vedoucí pracovníci. To se hnedle pozná...

Jana Karvaiová řekl(a)...

Vychova zacina v rodine. Jenze rodiny uz davno nektere nejsou to, co byvaly. Shodou okolnosti jsem nedavno sledovala diskusi na FB ( komunitni a domaci vzdelavani) . Jedna matka si tam stezovala, ze byla s ditetem v poradne a " stara krava psycholozka pripomnela diteti, ze nepozdravilo". Pry " no a co, dite si samo ma urcit, jestli a koho bude zdravit". A cela komunita tam matce pritakavala. Dost me to vydesilo a musela jsem se placat pres ruce, abych nenapsala nejakou peprnou odpoved. A pak takove ditko nabehne treba az na stredni a to majimucitele dohanet ? Dnes je asi moderni delat schvalne vsechno jinak. Nehlede na to, jestli se to osvedcilo nebo ne. A jeste se tomu rika alternativni pristup.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Ty dvě poslední věty . Vytesat do kamene a pozlatit ano přesně to jsou všechny ta alt a inkl a Monte a stefla

Zdeněk NUTZ řekl(a)...


Teda tři vety

Nicka Pytlik řekl(a)...

Klidně i čtyři.

Jiri Janecek řekl(a)...

No, já nevím, má to vůbec nějakou oporu v zákoně? Neměl by spíš učitel vnitřně motivovat žáky ke slušnému chování svým příkladem?

Děkuji! Hezký den!!!

Okomentovat