16.4.18

Duel: Spor o hodnocení maturit. Umí sloh v češtině lépe oznámkovat stát, nebo učitel ze školy?

Maturanti mají za sebou první část státní zkoušky. Ve středu necelých sedmdesát tisíc studentů psalo slohovou práci z češtiny. Vybrat si mohli ze šesti zadání. Stejně jako loni se i letos slohy hodnotí centrálně. A stejně jako v předešlém roce to budí emoce. Zatímco MŠMT tvrdí, že tak zajistí objektivnější přístup, někteří učitelé mají k systému značné výhrady. Podle nich není úplně jasné, na základě jakých kritérií se práce vlastně známkují, a žáci podle nich nemají na sloh ani dostatek času. Je tedy maturitní zkouška pod taktovkou státu dostatečně průhledná? Nebo je anonymní centrální hodnocení tím nejlepším řešením? V pořadu Duel diskutovali mluvčí Společnosti učitelů českého jazyka a literatury Veronika Valíková a Jiří Zíka, ředitel organizace Cermat, která zkoušky připravuje. Moderovala Martina Spěváčková.Video na webu Seznam Zprávy

10 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...

Už titulek je nesmyslný. Práce Cermatu opravují učitelé ze škol.

Simona CARCY řekl(a)...

Tedy jediná věc je nad slunce jasnější: učitel ze školy není objektivní, protože je podjatý díky své dlouhodobé expozici vůči testovanému subjektu.
Navíc učitelé vykazují (podobně jako žáci) velký rozptyl schopností. CZVV tomu čelí školením vybraného poolu kalibrovaných učitelů. Ostatně, od nekalibrovaného učitele byste se mohli nadít také toho, že rozdá písemné testy bez ohledu na personalizaci takových dokumentů, když zjistí chybu, jednoduše v půlce testu materiály přerozdá, nebo jiný dokáže splést test matematiky s testem češtiny a nechá žáka psát něco zcela nepříslušného, atd., atd,.

Josef Soukal řekl(a)...

Ano, ten kdo text editoval, nedokázal udržet v paměti ani obsah úvodních minut, kdy ing. Zíka právě o učitelích ze škol hovořil.

Simona CARCY řekl(a)...

Veronika Valíková (úředně Šubová) vystupuje z pozice, že celý (její) vesmír představují umělecké texty a ty se nacházejí v mentální (její) rezervaci gymnaziálních žákovských autorů. Zbytek světa nevnímá nebo nechce, opakuje mantru holek a kluků ze SUČJL a nejvíc zábavné je, že necítí ani stín pochybnosti nad svými postoji.

Josef Soukal řekl(a)...

Stále marně čekám na to, že p. Valíková opraví své nepravdivé výroky na adresu ASČ. O dalších mylných a zmatečných výrocích ani nemluvě. Ale to by muselo platit, že diskuse a veřejná vystoupení jsou tu proto, abychom svůj názor nejen vyjádřili, ale i seriózně obhájili; nikoli proto, abychom prostřednictvím jakýchkoli prostředků nám nelibý názor či jeho nositele překroutili, pomluvili, zamlčeli nebo zašlapali do země. Plus minus to o antimaturitních exponentech platí téměř bez výjimky.

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

Učitelé jsou určitě nedokonalí a při hodnocení částečně subjektivní. A víte co? Je to dobře. Učitelé i žáci jsou totiž lidé, nikoli roboti. Učitelé mají hodnotit své žáky, tj. ty, které sami vyučují, protože hodnocení je a má být součástí vyučování. Současnou koncepci Cermatu vnímám jako dehumanizaci vzdělávání, která učitele ponižuje a odebírá jim významnou složku jejich profesní kompetence. Co dalšího ještě budou odebírat, centralizovat a kalibrovat? Zůstane učitelům nějaká svoboda, autonomie, odpovědnost?

Josef Soukal řekl(a)...

Bylo by dobré si uvědomit, že podoba současné maturity není koncepcí Cermatu, ten je pouze realizátorem. Vrácení CH doporučil ministru školství poradní sbor, který měl pokud si vzpomínám velmi reprezentativní složení. Pokud by školy dokázaly zajistit hodnocení maturit adekvátně své zodpovědnosti, nikdy by státní maturita zavedena nebyla.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Docela by mě zajímalo, co PŘESNĚ se státní maturitou vyřešilo.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pokud by školy dokázaly zajistit hodnocení maturit adekvátně své zodpovědnosti

Pokud byla reálná zjištění, že to školy nedokáží, měli být k odpovědnosti vedeni především ředitelé takových škol. Protože nééé školy, ale oni selhali.
Zkraje by bývalo možná stačilo delegovat k maturitám předsedy maturitních komisí, kteří by byli způsobilí na kvalitu zkoušek, jejich průběh a hodnocení maturantů dohlédnout. Nejlépe přímo z řad české inspekce školní. A ne trdla, která jsou na svých domovských školách v době maturit postradatelná.
Pytlici jsou přesvědčeni, že tohle byla jen taková kouřová clonka, aby byla záminka k prošutrovávání nemalých peněz z kapitoly školství. Což je příčina většiny reformních změn v poslední pětadvaceti letech. Důsledek upachtěného neumětelství ministrů školství a jejich posluhovačů, a vůbec všech erárních pijavic.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Z čad ČŠI? Trdla postradatelná ve školách by nahradila trdla postradatelná ve školství. Ostatně soudím, že ČŠI musí být zrušena.

Okomentovat