5.4.18

Daniel Franc: Stav frustrace ze Scioškol mi není neznámý (teď už naštěstí dost slabší)

Daniel Franc reagoval na sociální síti Facebook na příspěvek Terezy Hrubé: "Narazil jsem na kritickej komentář o Scioškole, a jakkoli mám i svůj balíček frustrací, stejně jsem měl potřebu ta zmíněná témata okomentovat i za sebe a možná v trochu jiném vyznění."

Tož tady to máte:

"Terezo neznáme se a na váš příspěvek jsem narazil víceméně náhodou, ale spojuje nás osud Scioškolních rodičů (v mém případě pořád přetrvávající :)) a musím říct, že ani stav frustrace ze Scioškol mi není neznámý (teď už naštěstí dost slabší).

Mám dítko na úplně první Scioškole (na Roztylech v Praze) od jejího začátku, čili tu cestu procházím ode dne nula, no a jednoduché to není.

Školu v Olomouci neznám a také neumím posoudit, jak jsme si my dva podobní v rodičovském očekávání od školy, nicméně aspoň nasdílím třeba i dalším komentátorům zde, proč my zatím na Scioškole zůstáváme (synek je teď ve třetí třídě):

1) Na rozdíl ode mě ve třetí třídě socialistické ZŠ má skutečně úplně jiné znalosti. Nezná vyjmenovaná slova, ale umí sám ve svém volném čase udělat doma prezentaci na téma "Jak fungují baterie" (kteréžto téma si sám vybral a všechny informace k tomu dohledal) a společně s kamoškou Kristýnkou také ze 3. třídy jí přes telefon dotáhnout do podoby, že mi to pak doma odprezentoval a sám jsem se z toho něco naučil.
V téhle konkrétní historce (kterých mám pár dalších) je pro mě hned X věcí, proč Scioškolní metodě vůči nějakému vzdělávacímu efektu spíše věřím.

2) Zvýšení financí dobře komunikované nebylo a vedení školy to ode mě ví. Zároveň ale taky mám pocit, že je to dost naučilo o formě komunikace a vůbec vztahu s rodiči a coby bývalý podnikatel si i z nějakých finančních rozvah umím představit, že to zvýšení nastat muselo. Jen holt ta rozvaha mohla nastat dříve, ale to je jiná story.

3) Průvodci budou na každé škole asi jiní, ale na Roztylech na nich cením jednu věc: kdykoli se se mnou baví o tom, co dítě potřebuje, někdy tu diskusi i sami vyvolají a sedí tam se mnou až do večera, místo aby šli domů. Nebýt tohoto, tak asi některé věci nezvládnu a už bychom byli pryč, tohle ale jednak pomohlo problémy vyřešit, jednak mi dost dodalo odvahu věřit tomu, že to myslí vážně a dělají v rámci svých možností max.

4) Cochcárna při výuce: tady nevím. Zrovna včera jsem dostal email od jedné průvodkyně, že synek dost sabotuje její výuku formou ála "staví si lego", takže se spolu dohodli na nějaké sankci a s jeho vědomím mi to i píše. Synek si občas stěžuje, že děti nedodržují pravidla a projde jim to, ale mám pocit, že standard je společná pravidla ctít a v případě, co popisujete, bych hledal chybu asi v lidech, spíše než v systému tohoto školního principu jako takového.

5) Chaos při provozu školy, šatny, apod. Jo, to mi taky dost vadilo a komentoval jsem to, kde šlo. No, od tohoto školního roku se to dost zlepšilo nějakými úpravami prostoru a pravidel. Mám pocit, že škola naslouchá. Asi by se mi liíbilo, kdyby reagovala rychleji. ale reaguje. Scioškolní zásada "Změna je setrvalý stav" byla někdy brána jako omluva chaosu, aspoň mi to tak přišlo. Ale znova, se změnami od tohoto školního roku na Roztylech (které dost de-chaotizovaly třeba i způsob výuky či práci v kolejích) mi přijde, že průvodci a management školy naslouchají a začínají se blížit vnímání chaosu žádoucícho vs. řešitelného způsobem, který je mi teď bližší, ,než třeba před těmi pár lety.

Dávám tedy Scioškole pořád ještě šanci. Zdá se, že aspoň na Roztylech naslouchají, mají zájem o mé dítě, chaos začínají sami zvládat a možná i finance už mají víc pod kontrolou. A doma mám dítko, které sice píše blbě měkké a tvrdé Y, ale dokáže úplně jiné věci, které já se naučil třeba až na vejšce. (a osobně věřím, že i ta Y přyjdou. Přijdou. No chápete, žejo)."

23 komentářů:

poste.restante řekl(a)...

doma mám dítko, které sice píše blbě měkké a tvrdé Y, ale dokáže úplně jiné věci, které já se naučil třeba až na vejšce. (a osobně věřím, že i ta Y přyjdou. Přijdou. No chápete, žejo).

A když ne?

P. Vršecký řekl(a)...

Přijdou asi sotva. Když je dítko nenaučí ve škole, budou to muset udělat rodiče. Ale tohle pan Franc asi nechce slyšet.....

Pavel Doležel řekl(a)...

Tak konečně jsem pochopil, pro jaké lidi jsou dobré Scioškoly.

Pavel Dolezal řekl(a)...

Proc by to nechtel Dan pochopit ? Davate mu dost maly kredit. To bude tim, ze ho neznate :)
Tak treba v Summerhill skole uz skoro 100 let ta gramatika take chodi. Pomaleji, ale chodi...

Ondřej Šteffl řekl(a)...

"Ve třetí třídě už školu nesnášel, učitelka ho drtila, těšil se jen na prázdniny." píše paní Hrubá. Na rozdíl od pana France, asi nevěřila, že zlepšení přyjdou, proto asi dala Javíka do ScioŠkoly, že? Protože, co když nepřijdou, jak píše poste.restante.

"Po půl roce ve #Scio začal mít školu zase rád a opravil si hořkost po klasické uče." pokračuje paní Hrubá.

A to celé vyjadřuje, podstatnou část problému. Na klasické škole děti většinou (zdaleka ne vždy) dobře píšou i/y, ale dost často školu nesnášejí a naděje na zlepšení je malá. Na ScioŠkole se většinou děti do školy těší (asi taky ne vždy), ale možná (ani to nevíme jistě, ale budiž) často píšou špatně i/y, naděje, že se to nakonec naučí, je ovšem velká.

A pravda, ScioŠkola je zejména pro ty, kteří tomu věří. A pro ty, kterým přijde důležitější, aby dítě chodilo do školy rádo, než KDY se neučí vyjmenovaná slova.

Nicka Pytlik řekl(a)...

naděje, že se to nakonec naučí, je ovšem velká

Bezesporu. A když ne, tak až bude ministrem, najme si poradce za sto osmdesát tisíc měsíčně. Státní rozpočet to unese. Taková prkotina...
Pytlici chodili do školy tuze neradi. Museli se tam pořád učit něco, co už dávno zapomněli. Rádi ale na ta léta vzpomínají. A to tak, že až na drobná období do ní chodí pořád. A taky nesradi. Je ale velká naděje, že pokud se dožijí důchodu, budou i na tuto dobu jistě zase rádi vzpomínat. Ono asi případ od případu. Že?
Kolik je asi po republice dětí, které plačou, že nechtějí prázdniny.

poste.restante řekl(a)...

Nevím, kolik "bere" průvodce ve ScioŠkole v porovnání s "klasickou účou".
A vlastně to ani není tak podstatné.

Zato nepochybuji o tom, že buzerace, nesmyslných povinností a činností, počínaje papírováním a konče třeba inventurami kabinetních sbírek, tedy všech těch mysl otravujících a frustraci způsobujících příčin zažívá "klasická úča" řádově více, nežli průvodce.
Jsme sice profesionálové, ale nejsme stroje.

Dovolím si zaspekulovat o tom, že i ve veřejných školách by byla poněkud lepší atmosféra, kdyby přístup zaměstnavatele - veřejné správy a potažmo státu vůči učitelům byl více podobný přístupu zaměstnavatele - společnosti SCIO vůči svým průvodcům.

Povinnosti nesnáší každý.
Míru nevraživosti žáků vůči povinnosti se učit lze pouze zmenšovat, ale nikdy úplně eliminovat. Kteréžto tvrzení ovšem nevylučuje možnost, že se občas někde ve "skleníku" sejde většina jedinců, které učení se baví.
Ovšem veřejné školství musí být neselektivní a tudíž musí vzdělávat všechny. I ty, kteří se do školy netěší i ty, kterým je odporná. (A takových ve ScioŠkole asi moc není.)

ScioŠkola staví na NADĚJI, že se žáci nakonec vše potřebné naučí ze své vůle.

Veřejná škola vznikla kvůli POVINNOSTI naučit všechny.
I včetně těch, kteří nechtějí umět téměř vůbec nic.

(A takoví opravdu existují, navzdory všem "odborníkům".)

"ScioŠkola není pro všechny."
Veřejná škola musí být pro všechny.

Srovnávat je, má v tomto ohledu asi stejný smysl jako srovnávat Laser game hall s povinnou vojenskou službou.

Ivana řekl(a)...

"Na klasické škole děti většinou (zdaleka ne vždy) dobře píšou i/y, ale dost často školu nesnášejí a naděje na zlepšení je malá."
Proč tolik pesimismu ohledně zlepšení stavu českého školství? Vždycky po přečtení závěrů výzkumných studií a všemožných vzdělávacích auditů se sama sebe ptám, jestli žiju a pracuju někde mimo českou realitu. Učitelé se vzdělávají daleko více než kdy jindy, naučili se pracovat s žáky s všemožnými potřebami, dělají daleko více věcí, než kantoři dělali před 30 lety. Drží hubu a jedou, každý den dál a dál, navzdory "mediálním štvanicím". Děcka na 1.stupni do školy chodí ráda, problémy přicházejí s pubertou ke konci šestky. Kdybych jim dala dotazník zjišťující, zda školu nesnášejí, tak mi i ti, kteří se mnou pohodově rozprávěli na chodbě o přestávce a blbli se spolužáky na chodbě, schválně napíšou, že školu nesnášejí. Kvůli tomu, aby náhodou nevypadali jako šprti nebo jen divně, jakože oni školu můžou. I ti nejproblémovější z nich, s kterými doma rodiče nekomunikují, jsou vděčni za popovídání si s učiteli a za pocit, že jsou pro někoho důležití a někdo se jim věnuje.
ČŠI si u nás udělala v lednu anonymní dotazník týkající se důvěry mezi žáky a učiteli, vedením školy a celkové atmosféry ve škole. Měli jsme hodnoty vysoce pozitivní, ve všech oblastech přes 95%. Jsme normální škola, žádná alternativa, spíše tradiční přístup, ale v přátelské atmosféře, s důsledností ve všem. Máme propadlíky, snížené známky z chování, jako všude jinde. A věřím tomu, že podobné to je na většině škol. Proto mě vždycky hodnocení typu A NADĚJE NA ZLEPŠENÍ JE MALÁ zvednou ze židle. Samozřejmě, čím je menší naděje na zlepšení u veřejných škole, tím je větší naděje na úspěch alternativy. A ještě k těm vyjmenovaným slovům - naši žáci, kteří se často vracejí i jako dospělí, děkují za dril na ZŠ, protože některé střední školy už pravopis neprocvičují vůbec.
Ivana Buchtová.

Josef Soukal řekl(a)...

Naděje je tak velká, že se děti ze Scioškol doučují před přijímačkami? Není to trochu pozdě?
Nejrůznější alternativy a soukromé školy - alespoň jejich většina - mají oproti státní škole řadu výhod: Nepřijmou, koho nechtějí, mají motivované a movité či movitější rodiče, většinou také motivované a nadané děti, pracují za lepších podmínek (počty dětí ve třídě). NENAUČIT JE ZÁKLADY JE za této situace naprosto NEZODPOVĚDNÉ.

Josef Soukal řekl(a)...

nenaučit DĚTI základy....

Eva Adamová řekl(a)...

"A pravda, ScioŠkola je zejména pro ty, kteří tomu věří. A pro ty, kterým přijde důležitější, aby dítě chodilo do školy rádo, než KDY se neučí vyjmenovaná slova."

Věřit můžou rodiče čemu chtějí, pravdou ale je, že časem dospějí k názoru, že to, kdy se učí vyjmenovaná slova a jestli se je děti naučí, bylo minimálně stejně důležité jako to, jestli děti chodí do školy rády. Ale to už bývá většinou pozdě.

Dan Franc řekl(a)...

@Ivana - trochu offtopic, ale progresivnímu českému školství mimo alternativu a soukromé instituce dost fandím a s učiteli "klasických škol" (což nikdo vlastně neví, co znamená) se potkávám v různých projektech. Znám i X "klasických" škol, ze kterých by si některé "alternativy" mohly vzít příklad. V těchto školách je to vždy jen o lidech a jejich boji s molochem (byrokracie, a ještě častěji přežívající tereziánskou mentalitou, klidně i u mladých učitelů). Alternativní školy v tomto duchu vnímám jako prostor, kam lze přitáhnout víc podobně naladěných učitelů na jedno místo a aspoň část toho molocha nechat za dveřmi.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tak ještě pár vět k dovysvětlení té 'přežívající tereziánské mentality'.
Něco jako 'pokleslá imperialistická kultura'?

poste.restante řekl(a)...

V těchto školách je to vždy jen o lidech a jejich boji s molochem ...

Vždycky je to o lidech.
Od začátku ScioŠkolám a obecně alternativám fandím.
Ale současně od začátku tvrdím, že zkrátka alternativní přístupy nejsou a nemohou být pro všechny. Zatímco veřejné školství musí být pro všechny.

Je holt rozdíl mezi pokusným políčkem na pozemku vedle výzkumného ústavu a okurkovým polem na Znojemsku.
Potřebná jsou ale obojí.

Na propagátorech alternativního i "alternativního" školství mi vadí dvě věci.
1. Své PR staví na tom, že nejdříve znectí, zkritizují a pourážejí "běžné" školy, aby pak mohli zázračně nabídnout "jiné řešení".
2. Mají tu drzost své knížecí rady ze skleníků ordinovat všude a všem.

Nejsou takoví všichni. Čest výjimkám, ale není jich mnoho.

Ygrain řekl(a)...

poste.restante, jako vždy, uhodil hřebík na hlavičku. Když něco funguje na výběrové škole s výběrovými dětmi, neznamená to, že to bude fungovat i jinde, a už vůbec to neznamená, že by měly alternativní školy plivat na ty, kdo mají vzdělávat neprivilegované.

P. Vršecký řekl(a)...

Poslyšte, pane DoležAle (nezaměňovat s panem Doleželem), pokud chcete diskutovat o mém komentáři, nejsem proti. Ale primární předpoklad je, že nebudete můj komentář zkreslovat a pokud budete argumentovat, tak stylem v souladu s výrokovou logikou. Já opravdu netuším, co má s výukou na zmińované Scio škole společného Sumerhill, odkud a jak relevantní informace o Sumerhillu máte, co víte o tamní úrovni znalosti gramatiky a jak víte, kdo tamní žáky gramatiku vůbec naučil. Věřit můžete čemu chcete, ale jestli nemáte pro tu víru racionální podklad, tak jde skutečně jen o víru. A ta sama o sobě ještě nikoho gramatiku nenaučila, aspoň pokud je mi známo.

P. Vršecký řekl(a)...

Panu Štefflovi napíšu, že škola, do které chodí děti sice rády, ale skoro nic se tam nenaučí, je škola naprosto k ničemu (tedy kromě džobu pro zaměstnance a pokud je soukromá, tak i zisku pro majitele).

Pavel Dolezal řekl(a)...

Pane Vrsecky, ani ne. Je to paradox, ale nerad diskutuji na netu. Radsi u piva ;) Jen k tem vysledkum Summerhill. Asi je Vam znamo, ze pred casem soud chtel skolu zavrit, byla inspekce, byl skoro soud a pak se ukazalo, ze neni zadny duvod. Trosku jsem Googlil a zjistil, ze vysla knizka o detech, ktere byly v SH. https://www.independent.co.uk/news/education/schools/summerhill-alumni-what-we-learnt-at-the-school-for-scandal-2373066.html

Ygrain řekl(a)...

Tak Summerhill má 15 zaměstnanců na 68 žáků, což je pokles z úžasných "přes 90"? To vysvětluje ledacos. Tak že bychom se třeba přesunuli z říše pohádek pro dospělé do reálného života, kde připadá na jednoho učitele 20-30 žáků, kteří nejsou dětmi význačných lékařů.

Josef Soukal řekl(a)...

Snad ještě poznámka - škola a průvodci naslouchají, už se dechaotizuje, dokonce se dítku, které sabotuje výuku, pomůže k pocitu zodpovědnosti dohodnutou sankcí: To mi zní, jako že už ve Scioškole začínají zvládat pedagogické elementarity.

Jirka řekl(a)...

Také jsem chtěl některé prvky Summerhill zavést v běžné škole, ale děcka to vždycky zatepla nahlásí doma, rodiče zakročí a zázrak se nekoná. Internát je zkrátka internát!

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici jsou filosofií Summerhillu vyloženě fascinováni při pomyšlení, že si žáci při naplnění ideje 'funkcí dítěte je žít svůj vlastní život' odhlasují jednomyslně, že vůbec nebudou do školy docházet.

P. Vršecký řekl(a)...

Pane Doležale, my se fakt naprosto míjíme. Článek i můj komentář se týkají konkrétní Scio školy, vy tady pořád tvrdošíjně píšete o Summerhillu. My bychom si asi ani u piva moc nepopovídali. Jeden o voze, druhý o koze.

Okomentovat