19.4.18

Český rozhlas: Na svitavské škole se vydali finskou cestou. I s novým předmětem

Vzpomínáte na svá školní léta? Od té doby se dost možná zvýšilo množství vzdělávacích metod. Třeba na Základní škole T. G. Masaryka ve Svitavách se inspirovali Finskem.
Z doprovodného článku Jakuba Malého na webu Českého rozhlasu vybíráme:

Kdyby si prý ředitel mohl vybrat, ve které zemi bude finskou inspiraci realizovat, tak by na tom Česko bylo skoro nejlépe. „Máme rámce, ale i velkou svobodu v tom, jak je budeme realizovat. Když nám zbyde čas, můžeme si přidat ještě rozšiřující studium a žákům poskytnout něco, na co rámec nepamatoval.“(...)

Tam, kde Sehnal ve Finsku pobýval, měli strach ze závislostí dětí na mobilech, takže je zakázali. „U nás zatím právo dítěte na telefon je víc než právo být v prostoru, kde si od telefonu můžou odpočinout. Vadí mi, když na tom přístroji tráví zbytečně moc času. Ve spoustě tříd ale funguje, že když si tvoří vlastní pravidla, stanoví si, že o přestávce nebudou telefon používat. Závislost totiž jinak plíživě přichází.“2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Na svitavské škole se vydali finskou cestou...

a brání školní inspekci ve vstupu do školy.

si tvoří vlastní pravidla, stanoví si, že o přestávce nebudou telefon používat

No paráda. Věřme, že žáci mají možnost stanovit si také pravidlo, že budou moci používat mobil po celou dobu svojí přítomnosti ve škole bez jakéhokoli omezení.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Tak nám třeba zakazovali propisovačky, počítadla, potom kalkulačky, každá doba má své zákazy a ty stejně nikdy nic neřešili...
A že si to zakázaly děti sami? Tak nevím. Každodenní masáž reklam - to musíš mít a musíš mít poslední typ..... haha.
Výrobci těchto několikanásobně předražených hraček si mnou ruce, až se jim z nich kouří.
Povedlo se vytvořit neskutečně velký celosvětový trh s předraženým zbožím, které navíc splňuje tu fantasmagorickou neustálou novou spotřebu. Prostě jak s tím každý den mastí, tak se to za rok opotřebuje, navíc přidáme bombastickou reklamu o stále nových funkcích (které to žádné už pár let nemá)...a miliardičky se vesele točí.
Že to ničí tělo, oči i duši, že to ničí lidské vztahy, osobní setkávání, že děti úplně vymizeli z ulic, že přestali kopat do míče, že nemají žádné party, jenom přítele na messengeru? Že si někteří moulové myslí, že je to malý počítač a že všechno co potřebují umět je soutěžit v debilních apkách, kdo dřív rozmotá toaletní papír a nic víc je nezajímá? Tady přestávky nepomůžou. To se musí probudit celá společnost. A jednoduché to určitě nebude......

Okomentovat