27.4.18

CERMAT opět zkazil test, tentokrát přijímací... Omluvit se ale neumí!

Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání rozeslalo ředitelům škol e-mail s informací o chybném ohodnocení jedné úlohy v testu pro 2. řádný termín z českého jazyka a literatury pro uchazeče o obory osmiletého studia. Chybu neodhalili ani validační komise CZVV ani nezávislé odborná komise CZVV. V e-mailu podepsaném ředitelem CERMAT Jiřím Zíkou chybí nejdůležitější věc: OMLUVA!


Vážená paní ředitelko,

vážený pane řediteli,

na základě dodatečné analýzy výsledků jednotných přijímacích zkoušek vyšlo najevo, že v testu pro 2. řádný termín z českého jazyka a literatury pro uchazeče o obory osmiletého studia je chybně ohodnocena úloha č. 12. Správná odpověď je kromě odpovědi B, původně uváděné v klíči správných řešení, také odpověď C. Uvedenou chybu neodhalili ani validační komise CZVV ani nezávislé odborná komise CZVV. V současné chvíli provádíme analýzu dopadu na vyhlášení výsledků přijímacího řízení. Prosíme Vás, abyste do doby, než Vám zašleme podrobnější informace o konkrétních dopadech pro Vaši školu, nevyhlašovali výsledky přijímacího řízení do oborů osmiletého gymnázia. Pokud jste tak již učinili, vyčkejte analýzy dopadu a informace o možnosti řešení, kterou připravíme ve spolupráci s MŠMT.

Jiří Zíka

13 komentářů:

Simona řekl(a)...

Problem je, kdyz se do dopisu konstatujiciho chybu dostane gramaticka chyba ve shode prisudku s podmetem. Stres je asi velmi velky.

Vít Tomis řekl(a)...

Jinak řečeno: vaše páteční práce od 8 do 12 h je smazána. Pokud jste již rodičům oznámili, že jejich dítě je přijato a ono ve skutečnosti není, to si s rodiči vyřiďte sami. V sobotu naklusejte v 8 do práce a udělejte to všechno znovu.

Josef Soukal řekl(a)...

Chyba je to samozřejmě velká, byť její důsledky se nemusí žáků vůbec dotknout.
Nepochybně se s ní ovšem svezou všechna mylná či záměrně nepravdivá tvrzení, která na adresu centrálních přijímacích testů padají.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Ta otázka je celá špatně zadaná. Dokonce může být vyložena tak, že i D je správně. Špatně je celý systém. Už vůbec proč takové hovadiny v tom testu vůbec jsou.

Ygrain řekl(a)...

Díváme se na stejnou otázku? Kde máte v kořenu "drž" čtyři hlásky?

Ovšem s tím "běh" je to parádní lingvistické faux pas, které ilustruje, jak jsme ovlivněni grafickou podobou textu, tři písmena, ale čtyři zvuky. Ouvej. To by se zvěrolékaři opravdu stát nemělo.

Ygrain řekl(a)...

PS Jak se na tu chybu vůbec přišlo? A byli vůbec nějací studenti, kteří tuto možnost zatrhli (a pominuli přitom očividně správné "bruč"?) A kolika z těch zatrhnuvších chyběl do přijetí právě ten jeden bod?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

A byla to chyba, nebo snaha o "chyták"?

Josef Soukal řekl(a)...

Chytáky nejsou v testu přípustné.

Ygrain řekl(a)...

Za prvé, viz výše, za druhé, nemůže to být chyták, když existuje jiná, korektní odpověď.

Nejsem si ale jista, co přesně tato otázka ověřuje - rozpoznat kořen slova, správně oddělit před/přípony a znalost termínu hláska? No, to si tedy autoři opravdu naběhli.

Josef Soukal řekl(a)...

Míří ke stavbě slova, problém hláska je evidentně nechtěný.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Kdyby to nebyla chyba, nic bych proti takové otázce neměl. Žáci by měli umět odlišovat písmeno od hlásky, je to úkol v úkole, jako ten podpatek.

Ygrain řekl(a)...

Úkol v úkolu obecně není špatná myšlenka (pokud se z toho nestanou plány v plánech jiných plánů), ale zrovna to počítání hlásek mi přijde trochu nesmyslné. Počet slabik je důležitý pro rytmus a rým, ale počet hlásek je spíš do rébusu, nebo snad má nějaký praktický význam, který mi uniká?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Ygrain, vy chcete hledat praktický význam v přijímačkových testech?

Okomentovat