9.3.18

Zuzana Hronová: Zázrak ze Znojma. Učení zvládnou žáci za chvíli, pak už hrají na cimbály, housle a basy

Třída 5. C na ZŠ Pražská ve Znojmě se pomalu stává pojmem. Nedávno se stala laureátem Zlatého oříšku pro nejtalentovanější děti Česka. Jejich paní učitelka Marcela Přibylová dokazuje, že osnovy lze splnit i pomocí zcela netradičních metod. Do třídy nastěhovala tři cimbály, dvě basy, violoncello, bubny a více než desatero houslí. Pomocí hudby učí i matematiku a češtinu, když mají děti splněné učivo, popadnou nástroje uložené za poslední řadou lavic a změní se v jednu velkou a velmi sehranou kapelu.


Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

Jak se dá stihnout naučit tolik dětí i na více nástrojů, aniž by chodily do "zušky", kterou navštěvují jen tři? Klíč k úspěchu leží již na samém počátku. Jedná se totiž o žáky, kteří při nástupu do první třídy měli zájem o rozšířenou hudební výuku.

"Pracuji tedy s dětmi, které tu chtějí být a navíc jsou všechny chytré. Z 22 žáků jsme měli 22 vyznamenání," pochlubí se Marcela Přibylová. "Práce nám jde pěkně od ruky, uděláme si, co za ten den potřebujeme. Mám na to svůj styl. Máme češtinu, matiku a tak dále. Vím, co ten den mám s dětmi zvládnout. Zbude nám čas a třeba polovinu čtení hrajeme. A pak se také scházíme dvakrát až třikrát týdně odpoledne."

S osnovami prý problém nemá, musí pouze splnit vzdělávací rámcový program a pak už má volnou ruku, ředitel školy jí dává velkou svobodu, protože vidí skvělé výsledky. Ostatně ZŠ a MŠ Pražská ve Znojmě je zapojena do projektu spolufinancovaného EU "Učíme moderně".
4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

osnovy lze splnit... když mají děti splněné učivo

Splnit osnovy, splnit učivo... bezesporu nejméně na sto pět procent. Takže v dnešní překotně měnící se době se moderními metodami plní učivo. A co kompetence a průřezová témata?
Na dvacet dva žáků dvacet dva vyznamenání. Žádné speciální vzdělávací potřeby?
A tak pytlikům vrtá v hlavě, proč není zázračná celá škola? Ostatní školy ve Znojmě, v celém kraji, republice... Cimbály pro všechny děti by se jistě daly pořídit z evropských fondů.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Normálně bych se neptal, ale v dnešní potěmkinovské době se otázky vtírají. Něco už napsal Pytlik.

Když se učí matematikou hudbou, umí počítat i bez hudby?

Je to opravdu úplně běžná třída?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Žáci mívají problémy s binární soustavou a s rozhodovací funkcí IF. Šlo by to vylepšit třeba přes klavír, a nebo v době mobilních komunikací pomocí pikoly?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Teď si pytlici uvědomili, že jejich nová kolegyně, učitelka matematiky a bývalá žákyně je vynikající saxofonistka. No to se jí to pak zkompetentňuje... Pytlici umějí za ta léta tak akorát pískat kudlu.

Okomentovat