6.3.18

Ze sociálních sítí: Poznámka k "Valachové inkluzi"

Kateřina Valachová reaguje na kritiku na sociální síti Facebook ohledně inkluze.
Původní text Kateřiny Valachové:

Za prvé to není "moje" inkluze. Především je to pro ty děti, to by bylo docela dobré vždycky zmínit.

Za druhé jsem ji "nezavedla", zavedl ji (respektive rozhodl o tomto směru) Petr Fiala, když byl ministrem. A reálně existovalo společné vzdělávání již před ním. Když jsem nastoupila do funkce, tak tak zvaná inkluze ve školách tiše žila, ale bez peněz a na dluh a bez rozmanitosti podpory pro čím dál náročnější vzdělávání dětí v běžných školách.

Za třetí jste, paní učitelko, "kvůli" inkluzi a podobným věcem pod "kobercem školství" přicházela o ohodnocení minulých deset let, určitě ne nyní poprvé. Pokud Vám to tak někdo vysvětluje, je lhář. Já jsem naopak oddělila peníze na společné vzdělávání od ostatních, protože celou dobu předemnou se to míchalo dohromady. Tak se braly peníze učitelům a dávaly jinam. Skutečně šly na všechno možné, nejen na společné vzdělávání a na náročnější výuku dětí. Já první vyčíslila, kolik vlastně společné vzdělávání stojí. Na to nikdo dříve neměl odvahu. Nedělala jsem (na rozdíl od předchůdců), že ten problém neexistuje.

Za čtvrté: Pokud nyní stát nefinancuje společné vzdělávání dostatečně, není to novinka - dostatečně ho nefinancoval nikdy. Nicméně v době mého odchodu z resortu bylo zajištěno financí dost. Není to moje vina, že dva ministři po mně nezajistili peníze, jak píšete. Pouze k tomu doplním, že také nikdy před tím, než jsem tyto peníze a náklady definovala, nedával stát peníze na podporu mimořádně nadaných dětí a také buď vůbec či jen nedostatečně platil dětem asistenty pedagoga. Přitom ti byli v zákoně již od roku 2005! To přišlo až se mnou. K tomu se priznávám.


Odpověď Janka Wagnera:

Za prvé to není "moje" inkluze. - Ale je, pod vyhláškou 27 a revizí RVP ZV nahrazující RVP ZV-LMP jste podepsaná.

Za druhé jsem ji "nezavedla", zavedl ji (respektive rozhodl o tomto směru) Petr Fiala, když byl ministrem. - Rozhodující tzv. "inkluzivní" novela školského zákona byla schválena až za Marcela Chládka.

Za čtvrté: Pokud nyní stát nefinancuje společné vzdělávání dostatečně, není to novinka - dostatečně ho nefinancoval nikdy. Nicméně v době mého odchodu z resortu bylo zajištěno financí dost. - NEBYLO, to není pravda, peníze chyběly kvůli podcenění počtu rediagnostikovaných dětí!


Reakce Kateřiny Valachové::

Poznámka k "Valachové inkluzi". Nedávno jsem se zmínila, že společné vzdělávání nebyl můj nápad, nevzniklo za mého působení na MŠMT a že je záměrně zneužíváno vždycky, když se někomu hodí zamaskovat vlastní šlendrián nebo čachrování s penězi na školství a jejich "odklonění" (to je terminus technicus z dílny ODS, tuším) jinam. Pak se totiž vždycky řekne, že za to může "Valachové inkluze, že nejsou peníze..." Samozřejmě se zase ozvala spousta chytráků s typickým "podepsala jste vyhlášku, tak je to vaše". No jistě, že jsem podepsala vyhlášku - byla to prováděcí vyhláška k zákonu, který byl přijat Poslaneckou sněmovnou ještě před tím, než jsem já nastoupila do funkce. Ten zákon podpořila ve sněmovně silná většina. Těžko může ministr bojkotovat zákon tím, že by vyhlášku nevydal a nepodepsal. A navíc - já se odpovědnosti za podporu onoho zákona a podepsání oné vyhlášky v žádném případě nezbavuji. Já jen připomínám, protože někteří lidé si pěstují dokonale selektivní paměť a z principu si pamatují jen to, co se jim hodí, že reálný začátek společného vzdělávání spadá zhruba do roku 2005 a jeho hlavní obrysy byly se vším všudy (kromě peněz) určeny v roce 2011. Tehdy se daly školám velké úkoly a povinnosti, jen se jim na ně nedala ani koruna. Náhodou jsem nyní narazila na jeden starší článek, velmi zajímavý, který mimo jiné na začátku shrnuje některá fakta a bezděčně vyvrací hloupé mýty o "Valachové inkluzi".Žádné komentáře:

Okomentovat