3.3.18

Ze sociálních sítí: Paní Valachová, díky vaší inkluzi jsem dneska přišla o osobní příplatek

Kateřina Valachová komentuje na sociální síti Facebook: "Píše mi paní učitelka na jiném místě v diskusi pod jedním z postů na mé stránce: Paní Valachová, díky vaší inkluzi jsem dneska přišla o osobní příplatek, takže 0 Kč. Moc vám děkuji za inkluzi, to mě fakt motivuje!!!!"
Celý text:

Píše mi paní učitelka na jiném místě v diskusi pod jedním z postů na mé stránce: Paní Valachová, díky vaší inkluzi jsem dneska přišla o osobní příplatek, takže 0 Kč. Moc vám děkuji za inkluzi, to mě fakt motivuje!!!!
To si zaslouží pořádnou odpověď, protože to je pořád stejná píseň.

Za prvé to není "moje" inkluze. Především je to pro ty děti, to by bylo docela dobré vždycky zmínit.

Za druhé jsem ji "nezavedla", zavedl ji (respektive rozhodl o tomto směru) Petr Fiala, když byl ministrem. A reálně existovalo společné vzdělávání již před ním. Když jsem nastoupila do funkce, tak tak zvaná inkluze ve školách tiše žila, ale bez peněz a na dluh a bez rozmanitosti podpory pro čím dál náročnější vzdělávání dětí v běžných školách.

Za třetí jste, paní učitelko, "kvůli" inkluzi a podobným věcem pod "kobercem školství" přicházela o ohodnocení minulých deset let, určitě ne nyní poprvé. Pokud Vám to tak někdo vysvětluje, je lhář. Já jsem naopak oddělila peníze na společné vzdělávání od ostatních, protože celou dobu přede mnou se to míchalo dohromady. Tak se braly peníze učitelům a dávaly jinam. Skutečně šly na všechno možné, nejen na společné vzdělávání a na náročnější výuku dětí. Já první vyčíslila, kolik vlastně společné vzdělávání stojí. Na to nikdo dříve neměl odvahu. Nedělala jsem (na rozdíl od předchůdců), že ten problém neexistuje.

Za čtvrté: Pokud nyní stát nefinancuje společné vzdělávání dostatečně, není to novinka - dostatečně ho nefinancoval nikdy. Nicméně v době mého odchodu z resortu bylo zajištěno financí dost. Není to moje vina, že dva ministři po mně nezajistili peníze, jak píšete. Pouze k tomu doplním, že také nikdy před tím, než jsem tyto peníze a náklady definovala, nedával stát peníze na podporu mimořádně nadaných dětí a také buď vůbec či jen nedostatečně platil dětem asistenty pedagoga. Přitom ti byli v zákoně již od roku 2005! To přišlo až se mnou. K tomu se priznávám.

Za páté: Pokud Vám vzali osobní hodnocení, tak kvůli tomu, že čert ví, kde zase zmizely peníze na tento účel ve složitých cestách na trase: ministerstvo - řetěz zřizovatelů a dalších institucí - škola - Vy. Ten řetěz mne vždycky neuvěřitelně iritoval, zpřísnila jsem kontroly, posílila možnosti ředitelů bránit se proti nedostatečným financím v rozpisu a tak dále. Ale podobným věcem zabrání důsledně mnou prosazená reforma financování regionáního školství. Platit začne od roku 2019. Ta má zajistit, že všechny peníze, co se vybojují v rozpočtu, se dostanou také do kapes učitelů a skutečně do škol! Zrovna včera jsem proto interpelovala předsedu vlády, aby bylo peněz dost - pro školy, učitele a děti!

Každopádně děkuji za dotaz a chápu, že neustálé čachry s osobními příplatky učitele rozčilují. O to více by bylo vhodné pracovat na dotažení reformy regionálního školství a na tom, aby všichni plnili svoje nedávné sliby o financování školství, o výši rozpočtů a podobně.

Paní učitelku oslovím osobně ve zprávách, aby mi popsala, co se stalo, kolik měla předtím, proč vůbec teď dochází ke změně příplatku, proč to podepsala a na další podrobnosti. Protože tak zvaný "nedostatek financí" není sám o sobě legálním důvodem pro snížení či odnětí osobního ohodnocení! Na to jsou soudní rozsudky již deset let! To by mohl někdo zkusit na policistu či zdravotní sestru, ti by ho hnali.

Podívám se na to a samozřejmě zachovám anonymitu.

Pokud máte někdo podobné zkušenosti - pište do zpráv. Takový postup není legální. Přeji pěkný den.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

není sám o sobě legálním důvodem pro snížení či odnětí osobního ohodnocení!
Na to jsou soudní rozsudky již deset let!


A co odnětí osobního ohodnocení bez udání důvodu?

Okomentovat