20.3.18

Filip Šára: Z cílů českého školství vypadla snaha o vzdělanost, tvrdí učitelka a členka školského výboru

Školy, žáky i jejich rodiče odvádějí od problematiky výuky různé nesmyslné překážky, z oficiálních cílů našeho školství zmizela snaha o vzdělanost. V rozhovoru pro Novinky to prohlásila dlouholetá učitelka a od loňského roku poslankyně a členka sněmovního školského výboru Zuzana Majerová Zahradníková (ODS). Je také proti současné podobě inkluze či povinnému roku školky.

Z rozhovoru na Novinky.cz vybíráme:

Co tedy pokládáte za největší problém českého školství?
Naše školství trpí dvěma zly: neustálým tlakem, permanentními reformami a nekonečnými „skvělými nápady“ z ministerstva, rovněž tlakem horlivých aktivistů, kteří sice neumějí a nechtějí učit, ale pochopili, jak se mohou přesto ve školství prosadit.

Když se podíváte na oficiální cíle našeho školství, zjistíte, že z nich naprosto vypadla snaha o vzdělanost. Hlavním úkolem škol přece musí být triviálka – naučit všechny děti číst, psát a počítat, a pak, v pozdějších ročnících, spolu s nimi objevovat nashromážděné bohatství znalostí našich předchůdců.

Pokud má nová generace něco nového objevit, někam dále nás posunout, musí nejprve dobře znát základy biologie a chemie, rozumět podstatě fyziky a matematiky, mít úctu k mateřštině a literatuře, chtít chápat své dějiny.

Místo toho má naše školství vést naše děti k „rozvoji kompetencí“. Opravdu a upřímně považuji za pitomost, aby úkolem školy bylo „vybavit žáky souborem klíčových kompetencí“, jak se po učitelích chce, notabene jedná-li se o kompetence „komunikativní, personální, občanské a pracovní“. Vždyť je to nebetyčná hloupost!

Školy mají a musejí děti vzdělávat – a já dodávám, že i vychovávat. Dobrý kantor, který je pro děti vzorem a hrdinou, ovlivní naše vlastní chování na celý život.


6 komentářů:

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Na trempských osadách a festivalech se publikum odvděčuje dobrým muzikantů hromovým "Umí........."
Nicmáně nová generace na ně bude zřejmě pokřikovat "Jste zkompetentnění....."

Článek stojí za to, přečíst celý. Konečně záplata na hrubý pytel. Kdy zase začneme na školách učit děti něco umět!!!

Snad se u některých poslanců blýská na lepší časy......

Pavel Doležel řekl(a)...

Že by se rozum dostal i do PSP ČR? To by mne zajímalo jakou dírou se tam procpal.

Pavel Doležel řekl(a)...

Zřejmě soudruzi někde udělali nějakou chybu.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Zatím vede školský výbor. A v něm kupodivu ODS. A nějaké názory na školství také od poslanců vítězné strany? Na to že je to "priorita" tak je nějaký ticho....

P. Vršecký řekl(a)...

To mlčení je naprosto logické. Jestli se domluví ANO na vládě se socany, vsadím boty, že jeden z pašaliků pro socany bude právě školství. A pro velký úspěch se vrátí nejhorší ministryně školství všech dob, Kačka "Inkluze" Valachová. Oni si ten neomarxismus ve školství rozvracet nedají, je na tom nadnárodní zájem, kterého je Valachová poslušný poskok.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

No jak jsem ji slyšel vychloubat se na tom sjezdu v kultůráku Moskva v Hradci Králové, tak se na to třese.
No nevím, nevím. Mám jít vyrábět transparenty, nebo věřit, že až tak blbý ti vyjednavači nejsou.
Divím se že ji ti obnovitele strany nevykopali. Je to podle mě právě ona, kdo je připravil o hlasy. Dodnes se neví na čí pokyn k té podivné rošádě Chládek - Valachová došlo. Lahodná Chládkova kolegyně to nebyla.
Spíš to vidím na nějaký tlak ze strany bud neziskovek, co se motaly kolem inkluze Chládek to nazval Chapadla - pamatujete?)
A nebo bylo zadáním co nejvíce poškodit státní školství, aby se zorala půda pro školy soukromé, základní, placené.

Okomentovat