3.3.18

Veronika Kratochvílová: „Učitelství není pro stydlivé“, říká učitelka ze Základní školy Černošice Žaneta Odložilíková

Být učitelkou češtiny a dějepisu na druhém stupni základní školy, kdy žáci stojí na prahu puberty a spíš než hromadná a pomnožná jména je zajímají youtubeři, není úplně jednoduchá disciplína. Podle češtinářky a dějepisářky z černošické základní školy Žanety Odložilíkové ztěžují práci učitelům také někteří rodiče.

Z rozhovoru v MF DNES vybíráme:

Nelitujete toho rozhodnutí někdy?

Neříkám, že je to lehké zaměstnání, ale je maximálně naplňující. Do školství člověk nepřichází ani zbohatnout, ani budovat velkou kariéru, ale může tvořit a rozvíjet sebe i své žáky, což mi dává ohromný smysl. Když se občas někde dočtu, jaké je o nás mínění ve společnosti, nebo se doslechnu, co o nás říkají někteří rodiče, je mi z toho smutno.

Co konkrétně máte na mysli?

Myslím, že dost lidí má učitele zařazené do takové té škatulky kantorů z dob minulého režimu. Zlých, mstivých, protivných bytostí. Proto sami rodiče často podrývají naši autoritu tím, že o učitelích mluví s despektem. A když k nám nemají úctu oni, nemohou ji mít ani děti.

Setkala jste se někdy s nějakým takovým rodičem?

Bohužel ano, a dalo mi dost práce přesvědčit tu maminku o tom, že je to celé trochu jinak. Učitel si opravdu nehojí na dětech nějaké své ego nebo nedejbože mindrák. Učitel je člověk, který má touhu předat dítěti to nejlepší ze sebe, ze svých vědomostí a zkušeností. Tedy dobrý učitel. A dobrý rodič by měl učitele maximálně respektovat.(...)

Využila jste youtubera?

Na základních školách se stále více diskutuje o nebezpečí takzvaného sextingu. Je to riziko zpráv nebo fotografií, které jsou primárně určené k osobní korespondenci, ale adresát je zneužije a zveřejní jejich obsah například na sociálních sítích. My jsme měli děti poučit o tom, aby si dávaly pozor, co zveřejňují na sociálních sítích nebo co komu posílají. A jelikož já osobně sleduji youtubera Kovyho, vím, že natočil písničku „Selfie Bič“, která je právě o sextingu. Děti pak mnohem lépe porozuměly tomu, o čem je řeč, a ještě je to bavilo.

3 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

"Myslím, že dost lidí má učitele zařazené do takové té škatulky kantorů z dob minulého režimu. Zlých, mstivých, protivných bytostí."

No to se mi nad jenom zdá. Milá Veroniko, mohu Vás ujistit, že i za minulého režimu platilo to, co píšete o současných učitelích, tedy že "Učitel si opravdu nehojí na dětech nějaké své ego nebo nedejbože mindrák. Učitel je člověk, který má touhu předat dítěti to nejlepší ze sebe, ze svých vědomostí a zkušeností."

Výjimky se samozřejmě najdou a našly, dnes i tehdy.

Eva Adamová řekl(a)...

Milá Zaneto ...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Učitel je člověk, který má touhu předat dítěti to nejlepší ze sebe, ze svých vědomostí a zkušeností.

To je citace ustanovení školského zákona? Nebo odraz rámcového vzdělávacího programu? Jak takový učitel dospěje k povědomí o tom, co je v něm to úplně ze všeho nejvíc nejlepší? A jak to mají s touhami jiné profese?
Nakonec, neměli by mít takové závazky především rodiče? A možné, že jen rodiče?

Okomentovat