26.3.18

Václav Klaus ml.: Dvouleté dítě k mamince, nebo do kolektivního zařízení? -

Sněmovna bude již brzy projednávat problematiku dvouletých dětí ve školkách. Resp. nárok daný zákonem, že každé dvouleté dítě musí být do školky přijato. Tuto legislativu prosadila bývalá ministryně školství Valachová a patřím (jako skoro u všeho z této dílny) k odpůrcům.


Z komentáře v Novinky.cz vybíráme:

U školek je to také jasné. Učitelky se bouří, nechtějí být chůvami, chtějí být učitelkami. Protože české mateřinky bývaly světovou špičkou. Obrovská tradice, léty vyzkoušená metodika, kvalitní zaměstnanci, kterým stačívala střední pedagogická a láska k dětem. Nejsou to odkladiště a hlídání dětí, ale dochází tu k předškolnímu vzdělávání a všestrannému rozvoji dítěte. Básničky, říkanky, denní režim, vycházka, oblékání, první kamarádi... Když provedeme „věkovou inkluzi“ a vrhneme do tohoto systému dvouletá dítka? Jak to bude ve školce vypadat? Neustále ubrečené, počůrané, prostě malinké. Hodná paní učitelka jim bude muset věnovat 90 % času a energie a všechny ty nádherné hodnoty, které školky měly – půjdou do háje. Rozvoj tříletých a čtyřletých se zpomalí. Paní učitelka bude víc udřená, práce bude méně radostná. Méně toho namalují, vystaví, nacvičí. Budou kratší dobu venku, v jídelně bude víc jídla na zemi než dříve... České školky přestanou být světová špička. (Tohle jsem tu napsal loni).

Jde o obrovský finanční útok na obce, které musí školky garantovat, neboť garantovaná kapacita se zvýší o čtvrtinu (2-6, nikoli 3-6). To znamená i v menším městě postavit novou školku – desítky miliónů, celostátně miliard.
Žádné komentáře:

Okomentovat