20.3.18

Tomáš Trumpeš: „Tradiční model vyučování se nedá udržet.“

Rozhovor s Tomášem Feřtekem, odborným konzultantem obecně prospěšné společnosti EDUin, která si klade za cíl, aby veřejnost měla více informací a dokázala lépe přemýšlet o vzdělávání a podporovat jeho proměnu. Do Boskovic přijel s přednáškou nazvanou Co změnilo svět vzdělávání?

Z rozhovoru v Ohlasech, novinách pro Boskovice a okolí, vybíráme:

Jak se ta změna společenské objednávky ve vztahu ke školám projevuje?

Projevuje se to tím, čeho jsme denně svědky třeba v médiích, ale možná to tak nevnímáme. Když si firmy stěžují na to, že mají nedostatek takových či onakých zaměstnanců, většinou se to sveze na to, že je málo technických odborníků a že by mělo víc lidí chodit na učňáky. Když se ale s lidmi z firem bavíte detailněji, a ptáte se, co jim vlastně schází a co jim vadí, zjistíte, že jim vadí právě toto. Říkají: k nám přijdou lidi, kteří věcně něco umí, ale nejsou ochotní přijmout zodpovědnost, neumí se rozhodovat a jsou vlastně velmi nehotoví osobnostně. Tento problém mají popravdě řečeno všichni zaměstnavatelé, bez ohledu na to, v jaké oblasti působí.

Čili oni nepotřebují kanónenfutr k výrobnímu pásu, když to zjednoduším?

Je to složitější. Samozřejmě že část těch, co si stěžují a říkají, že by měli lidi chodit na učňáky, potřebuje tu bezbrannou pracovní sílu do fabrik. Platí to jen o části z nich a hlavně v určitých částech republiky. Jinak spousta technologických firem nemůže najít kvalitní pracovníky, kteří by byli technologicky zdatní, ale zároveň měli sitzfleisch a schopnost převzít úkol, převzít za něj zodpovědnost a dotáhnout ho do konce. To je nejčastější problém.

A mám ho já úplně stejně v úplně jiném, netechnickém oboru. Pro mě není problém sehnat někoho s vysokou školou, dokonce bude umět jazyk, bude umět kde co. Ale chybí to základní: že je schopen o sobě rozhodovat, je schopen si řídit čas, je schopen přijmout zodpovědnost, abych ho nemusel každý den řídit, ale řeknu mu na měsíc, co po něm chci, a on za měsíc přijde a řekne: tady je to hotové a udělal jsem to výborně. S tím mám úplně stejný problém jako ta technologická firma. Proto tvrdím, že problém není jen v tom, jestli budou lidi chodit na učňáky. Problém je v tom, že nejsme schopni dovést lidi k samostatnému rozhodování o sobě a o své práci.

6 komentářů:

Pavel Doležel řekl(a)...

Zaprvé - více technicky vzdělaných lidí rozhodně neznamená totéž, jako nažeňte děti na učňáky. Já bych pochopitelně preferoval více vysokoškolsky vzdělaných techniků, programátorů, fyziků, elektrotechniků, stavařů, strojařů. V tom máme špičkové zázemí už minimálně od dob Rakouska-Uherska.

Zadruhé - problém je jak v nedostatku technicky a exaktně vzdělaných lidí, tak v tom, že mnozí, napříč odbornostmi, nedokáží být plně samostatnými. To se ale nevyřeší tím, že naženeme děti na humanitní obory, novinařinu, nebo gymnázia. Samostatnost a odpovědnost souvisí především s výchovou v rodině a osobnostním nastavením jedince.

Nicka Pytlik řekl(a)...

nejsme schopni dovést lidi k samostatnému rozhodování o sobě a o své práci

Ta předstíraná bezradnost je až dojemná. Tomu 'nejsme schopni' rozumějme 'veřejné školství to zase, jako ostaně všechno, dodrbalo'. Po letech buzerace učitelů, že po žácích vůbec něco chtějí, po letech kydání špíny na veřejné školství, po letech předkládání zaručených návodů, kterak těmi moderními metodami pozvednout vzdělanost národa, si tu konzultační všeuměl sype popel na hlavu?
Má-li v té beznaději se svými spolupracovníky problém, nechť je vnitřně a pozitivně motivuje, aby je to zcela autonomně bavilo a v blaženosti se udřeli k smrti.

Eva Adamová řekl(a)...

"Problém je v tom, že nejsme schopni dovést lidi k samostatnému rozhodování o sobě a o své práci."

No jo, ona už se pomalu jistě začíná do pracovního procesu generace, kterou nešlo tradičně vyučovat, a my se teď divíme, že není schopna ani tradičně pracovat. A bude hůř.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Feřtek exhibuje. Být na jeho místě, jdu zachraňovat Českou televizi, určitě budou potřebovat natočit nějaký kvalitní film.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tradiční model vyučování se nedá udržet.

Udržet se nedá leccos. Tajemství, nervy na uzdě, moč...
Tradiční hodnoty a kvalita se ale udržovat musejí všem laciným tlachalům navzdory.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Hlavně že se dá udržet tradiční model liessmannovských expertů. Vzhůru do nevzdělanosti.

Okomentovat