5.3.18

Tomáš Feřtek: Vaše škola je zamítnuta. Ve státní je místa dost

Dovedete si představit, že těm, kdo žádají o registraci nové politické strany, by ministerstvo vnitra rozesílalo odmítnutí s tím, že ve stávajících stranách je místa dost? To by asi každému přišlo absurdní. Novou politickou stranu obvykle lidé zakládají proto, že s těmi existujícími nejsou spokojeni. Nezajímá je, kolik je tam volných židlí.


Z článku v RESPEKT.cz vybíráme:

Z loňských jednapadesáti žádostí byla nakonec do sítě zařazena zhruba polovina škol. Letos je žádostí 49. To vypadá, že šance nejsou zase tak špatné. Jenže pokud se podíváte, jaké školy byly loni povolené nebo zakázané, nelze nevystopovat parametr, podle něhož se rozlišovalo. Neexistuje totiž. Záleželo jen na tom, co si kdo prolobboval a vyhádal, případně komu přálo štěstí. A to je zcela nepřijatelné. Ministerstvo uplatňuje politiku milostivého samovládce a daří se mu šířit atmosféru strachu a nejistoty.

Poslední dva týdny se médiím ozývá jedna odmítnutá škola za druhou, ale obvykle se obávají svůj případ zveřejnit. Co když se jim ministerstvo pomstí? Co když pak při jarním handlování dostanou přednost ti, co si veřejně nestěžovali? Zakladatelé škol investovali statisíce a dva roky času, proto vždycky raději sklopí hlavu. Ministerstvo školství ví, že i když bude o důvodech odmítání škol lhát jako loni, málokdo si troufne protestovat veřejně. A čas hraje pro samovládce. S každým dalším týdnem se snižuje šance, že zřizovatelé stihnou školu prvního září otevřít. A my nenápadně přicházíme o další oblast, kde platí zákony a nerozhoduje jen úřední a politická zvůle.
6 komentářů:

Josef Soukal řekl(a)...

Už ta vstupní citace prozrazuje, že autor je na štíru s logikou.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Poslední dva týdny se médiím ozývá jedna odmítnutá škola za druhou, ale obvykle se obávají svůj případ zveřejnit. Co když se jim ministerstvo pomstí?

Neakreditovaná škola pytlikům navozuje představu neprovdané manželky.
'Jedna škola za druhou' znamená třetí v pořadí. Tři školy co čtrnáct dnů je stav vyloženě alarmující. Se roztrhl pytel. Obavám těch škol pytlici rozumějí. S hrůzou z pomsty se setkávájí často.
'Proč to nemáš udělané?'
'Já tomu nerozumím.'
'Proč jsi se nezeptala?'
'Já se bojím!'
Už to tu někde pytlici zmiňovali. Poměrně povzbudivý stav...
Žák se nebojí říci, že se bojí se zeptat.
Dotčeným školám nezbude, než publikovat svůj pohnutý osud jako Tajná škola.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Novou politickou stranu obvykle lidé zakládají proto, že s těmi existujícími nejsou spokojeni.

Někdy. A někdy to je spíše byznysplán. Že ano.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Já to beru z jiné stránky. Předpokládám, že na školství je každoročně vyčleněna nějaká částka. Tou se platí všechny školy. Když do toho systému vstoupí další subjekty, asi nikdo nikomu nic navíc nedá. Musí se to vzít z té hromádky, co byla na začátku. proč tedy dotovat další školu, když by se daly ty peníze využít ve škole stávající. Např. tím, že v té stávající státní škole mohu zmenšit třídy. Apod.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Kdyby nechtěli prachy, nebylo by co povolovat.

Pavel Doležel řekl(a)...

Přesně. Svoboda těchto bláznů spočívá v tom, že přijdou s nataženou prackou a dožadující se erárního financování soukromého businessu. A ještě se diví, že jim ve svobodné společnosti, kde má každý právo svobodně se domáhat erárních peněz, nic nekáplo. Proti soukromé škole financované ze soukromých zdrojů snad nikdo nic nemá.

Okomentovat