28.3.18

Šárka Mrázová: Školy mají dostávat peníze podle odučených hodin

Reforma financování regionálního školství začne 1. ledna 2019, jak plánovala bývalá vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Peníze na ni budou, ujistil premiér v demisi Andrej Babiš ministra školství Roberta Plagu (oba ANO). Návrh na roční odklad, proti němuž je ČSSD, Plaga proto stáhl. Na spuštění reformy je podle ministerstva nutné navýšení rozpočtu zhruba o 11 miliard korun.

Z článku v iHNed.cz vybíráme:

Zpráva o reformě potěší nejen školské odbory, ale i zástupce ředitelů základních škol, učitelů či Sdružení místních samospráv ČR. Podle člena rady Asociace ředitelů základních škol Jaroslava Jiráska by nový model měl být spravedlivější a omezit vliv krajů.

"Cílem není školám přidat, což samozřejmě nutné je, ale o tom se jedná po jiných liniích. Cílem je financování zjednodušit, omezit přerozdělovací vlivy různými koeficienty a také zmírnit 'honbu za žáky', protože speciálně střední školy nyní berou prakticky každého, neboť to jsou pro školu peníze," řekl HN Jirásko, který je ředitelem ZŠ K. J. Raise v Lázních Bělohrad.

Při novém financování bude podle Jiráska mít ředitel jistotu, že když přijme jen ty nejlepší a některé odmítne, nebude finančně bit. "Takže sekundárně by to mohlo ovlivnit i kvalitu škol," míní.

Také ředitel Smíchovské střední průmyslové školy Radko Sáblík je přesvědčen, že reforma bude užitečná, pokud se ale pro školy najde dostatek peněz. Podpoří podle něj menší počet žáků ve třídách, vzdělávání může být efektivnější a učitelé budou i motivováni lepšími pracovními podmínkami.

1 komentář:

Alles Gute řekl(a)...

Školy, které za stávající situace měly naplněné třídy, s reformou přijdou o peníze, které měly jako rezervu, a tedy na nenárokové složky. Školy, které za stávající situace byly hůře naplněné, dostanou peníze tak, aby pokryly hodiny nastavené v ŠVP. Ti, kdo budou chtít dělit třídy či vytvářet nové skupiny v rámci výuky, na to dostanou peníze. Problémem je, že musí na nové úvazky najít kvalifikované učitele a musí mít prostorové kapacity, kde dělení mohou realizovat.

Modelujme menší vesnickou školu s 1. stupněm. Obvykle má k dispozici 5 kmenových tříd + např. jazykovku a výpočetku. Další prostory na dělení asi nemá…

Tato škola bude ale mít jistotu, že všem PP bude schopna zaplatit tarify. Jistá nejistota stále panuje u nenárokových příplatků - kdysi se mluvilo o normativu 1660 Kč/učitele (později toto číslo Pícl popřel s tím, že bude asi vyšší). Pořád ale platí, že toto je jediná možnost, jak se budou platit osobní příplatky (včetně osobních příplatků pro vedení školy, které asi nebudou ve výši 1600 Kč) a odměny! Žádná jiná rezerva u pedagog nevznikne. U nepedagogů se tvrdí, že rezerva vznikat bude stejným způsobem jako dnes. Od roku 2017 se už ale nikde konkrétní číslo nenároku neobjevilo.
Dále máme příplatky - z listopadu 2016 mám prezentaci s posledně pro mne prezentovanou hodnotou 750 Kč na příplatek za vedení (na ten se učitelé z normativu pro vedení "složí" = vzorová škola = 5 učitelů + ředitel = 6 x 750 = 4.500 (pokud bude řediteli přiznán příplatek vyšší, bere jej z nenároku). Třídnictví = 5 učitel + ředitel = 6 x 460 = 2.760 = rozděleno mezi 5 učitelů činí průměr 552 Kč. Ano, předpokládejme, že zde budou nějaké další normativní parametry, které toto zohlední (ale stále nejsou ředitelům nikde představeny)!

Je to smutné, je to smutné… a odbory i mnohé asociace jsou spokojeny - tomu prostě nerozumím.

Okomentovat