2.3.18

Šárka Mrázová: I když nezískáme akreditaci, budeme své žáky učit dál, třeba formou domácího vzdělávání, říká zakladatel soukromé základní školy

Spolumajitel mateřských škol a jeslí Bambíno Tomáš Trnka požádal ministerstvo školství o akreditaci nové soukromé základní školy Square. Škola chce dětem poskytovat intenzivní česko-anglické vzdělání od první třídy. Školné na 12 měsíců vyjde v Trnkově škole na 130 tisíc korun.


Z rozhovoru v iHNed.cz vybíráme:

Co budete dělat vy, když vám ministerstvo akreditaci neudělí?

Rozhodně půjdeme do rozkladu, protože u nás není žádný relevantní důvod k tomu, aby Square neměl vzniknout. Už kvůli tomu, že tady úspěšně deset let působí naše mezinárodní mateřské školky Bambíno. Před 14 dny jsme tu měli hloubkovou kontrolu České školní inspekce a dostali jsme hodnocení, jaké mají jednotky škol za celý minulý rok ze všech mateřských, základních a středních škol. Pokud by MŠMT chtělo říct, vy jste v Praze 4 a ta je pouze ze 74,59 procenta obsazena v rámci soukromých škol, tak říkám, že to není žádný argument. Naše spádová oblast je úplně jiná. Nám přece nejde o děti z Prahy 4, my jsme ten střed Prahy vybírali proto, abychom byli dostupní pro všechny rodiče, kteří mají zájem o kontextové projektové dvojjazyčné vzdělávání. Ať už bydlí na Vinohradech nebo na Smíchově. A samozřejmě chceme fungovat jako pokračování školek Bambíno, které jsou na Vinohradech a v Praze 6. Já se o akreditaci Square absolutně nebojím.

Pokud byste neuspěli ani po rozkladu, jak budete postupovat?

Máme několik plánů. Kdyby došlo k tomu, o čem mluvíte, Square vznikne jako domácí vzdělávání. Naši žáci budou zapsáni do jiných škol, kde budou přezkušováni. Domácí vzdělávání budou ale absolvovat ve Square. To je však krajní varianta. Další možností je ústavní stížnost. Ministerstvo si je ale samo vědomo, že toto je ve školském zákoně napsáno mírně řečeno nešťastně, a samo připravuje novelu, která toto má řešit.
3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

budeme své žáky učit dál

Správně!
Pytlici oceňují, že se dítka budou intenzivně vzdělávat i v době hlavních prázdnin. Velmi podnětný příklad ale hodně dobré praxe. Tady chybí už jen to celoroční ubytování internačního typu.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

aneb Jak obcházet zákon?

Josef Zemek řekl(a)...

Neboli sešroubujeme zákony soudruzi a soudružky.

Okomentovat