22.3.18

Renáta Bohuslavová: Skandální a nepřijatelné. ČSSD vyzývá ministra, aby našel peníze pro učitele

Poté, co ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) oznámil, že nejméně o rok posune reformu financování regionálního školství, spustila se kritika z ČSSD, odborů i ředitelů škol. Odložení reformy je podle nich skandální. Bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) chce financování regionálního školství přenést i do koaličního jednání o vládě.

Z článku na Novinky.cz vybíráme:

Plaga koncem února uvedl, že pro nastartování reformy bude v prvním roce potřeba deset miliard korun a že by chtěl, aby vláda částku zahrnula do priorit státního rozpočtu pro rok 2019.

To, že vláda finance najde, uvedl dříve i premiér v demisi Andrej Babiš. Nyní však ministr Plaga říká, že reformu bude nutné odložit, protože na ni nejsou peníze. Ty mají jít především na platy učitelů. Stát by nově měl platit školy podle počtu odučených hodin na základě vzdělávacích programů, nikoli pouze podle počtu žáků jako nyní.

„Považuji to za skandální a nepřijatelné. Ptám se, jestli ministr hledá prostředky, nebo jen důvody, proč to nejde uskutečnit,” kritizoval postup ministra Plagy místopředseda poslaneckého výboru pro vzdělání Antonín Staněk (ČSSD).4 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

Milá paní Valachová, skandální a nepřijatelné je podle mne to, že jste reformu prosadila tak, že jste zatajila její velkou finanční náročnost. Ted, když se to provalilo, se to snažíte hodit na Plagu. Ne že bych ANO a jejich ministry néjak kór moc musela, ale Plaga mi přijde jako člověk, který na rozdíl od Vás stojí pevně nohama na zemi a nemele úplné nesmysly a který si je pravděpodobně moc dobře vědom, že bud stát zaplatí reformu a nárůst učitelů nebo současným učitelům přidá na platech, na obojí ve státní kase nebudou peníze.

P. Vršecký řekl(a)...

Pro socany není tradičně sebevětší zářez do státního rozpočtu sebemenší problém. Už od Špidlových dob přece víme, že "zdroje jsou" a od dob kamaráda Kočkových Paroubka, že "dluhy států se obvykle neplatí". A to je ostatně třeba v případě Řecka zjevně pravda:-)

Nicka Pytlik řekl(a)...

ČSSD vyzývá ministra, aby našel peníze pro učitele

Tak to by mu ta čssd mohla alespoň naznačit, kam ty peníze zašantročila.

Ygrain řekl(a)...

Paní Adamová, stoprocentní souhlas. Valachová naslibovala a nařídila, ale peníze nezajistila, a teď má tu drzost házet to na Plagu.

Okomentovat