31.3.18

Radka Hrdinová, Alžběta Šimková: Konec klasických zápisů dětí do škol

Na ten rituál se pečlivě chystala celá rodina: zápis dítěte do první třídy. Školy dnes přijetí prvňáčka řeší s rodiči přes internet.Sváteční šaty a pěknou básničku. Tak to už dítě nebude potřebovat. Zápisy do škol, jak je znaly generace, končí. Budoucího prvňáčka můžete přihlásit do školy z domova. Potřebné údaje pošlete elektronicky, pak zájem potvrdíte návštěvou ve škole. Dítě s sebou brát nemusíte. Podobnou možnost využívají rodiče například v Brně, Plzni, Ostravě, nově také ve Zlíně nebo Liberci.

Z článku v MF DNES vybíráme:

„Je to tak léta zavedené, že paní učitelky při zápisu říkají, co si myslí o připravenosti dítěte na školu. Zákon ale hovoří o zápisu jako o formalitě, které se dítě ani nemusí účastnit,“ říká Pavla Kubíčková, ředitelka Psychologicko-pedagogické poradny pro Prahu 10.

Na zvažování odkladu už je podle ní při dubnovém zápisu s ohledem na čekací doby v poradnách dost pozdě. Dřív se chodilo k zápisům v lednu a na vyšetření do poradny až po něm. Letos se podruhé zápisy na všech základních školách konají v dubnu. Ministerstvo školství termín přesunulo právě proto, aby snížilo počet dětí s odkladem.(...)

Objednací lhůty pedagogicko-psychologických poraden, které posudky řeší, nesmí přesáhnout tři měsíce plus měsíc na vyhotovení zprávy.

„Dostali jsme se tak trochu do časové pasti, i když pro děti se toho moc nezměnilo. Dál děláme screeningy ve školkách, abychom rodičům mohli včas říct, na co se mají zaměřit, aby vstup do školy byl co nejméně problematický. To se vždy dělalo po zápisech v lednu a únoru a pak se teprve dělaly odklady, aby to bylo co nejdřív vstupu do školy,“ vysvětluje Kubíčková, jak změna dopadá na poradny.


1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Dítě s sebou brát nemusíte.

A to ani když půjdete první den do školy! A nejlépe i všechny dny následující.
Nové zítřky přicházejí, a jakékoli iniciační obřady jako pozůstatky dob předpotopních musejí vzít za své. Vždyť ono to ta chuďata jen stresovalo.
A nakonec i ty rodiče. Co kdyby vyšlo najevo, že jejich sluníčko pořád ještě kreslí hlavonožce, nerozezná bílou od černé, písničku ani nepředříká, místo kotrmelce se počůrá a ztropí pozdvižení, když na něj padne klasický supermarketový hysterák.
Takže přihlašte dítko po netu, nadiktujte si všechna vzdělávací opatření a především pak úlevy a výhody. A nezapomeňte mu zařídit alespoň dvouletý odklad, jinak nebudete pro ostudu moci mezi ostatní moderní lidi.

Okomentovat