18.3.18

Radiofórum: Mají být domácí úkoly povinné, nebo dobrovolné?

V pořadu Českého rozhlasu Plus se diskutovalo nad otázkami: Škola má právo žákům zadávat povinné domácí úkoly, upozorňuje inspekce. Mají být domácí úkoly povinné, nebo dobrovolné? Mají podle vás děti ve škole dostávat domácí úkoly? A mají je dostávat i na víkendy a prázdniny, nebo si mají odpočinout? Hlavním hostem diskusního pořadu Radiofórum byla Michaela Rybářová, místopředsedkyně Asociace pedagogů základního školství a ředitelka Základní školy a Mateřské školy v Praze 6.
Z názorů Michaely Rybářové vybíráme:

Tak já se domnívám, že část domácích úkolů by měla být povinná, to je přesně tam, kde učitelé potřebují zjistit úroveň, pochopení látky, nebo potřebují, aby si žáci něco procvičili, ale k tomu si myslím, že je velmi vhodné, když nabídnou žákům i úkoly dobrovolné, i třeba ty, které rozvíjejí vlastní žákovu osobnost nebo jeho vlastní zájem a mohou přispět potom i v celé třídě dalšímu vzdělávání.(...)

Jsou rodiče, kteří dítěti pomáhají velmi a to tak, že i dokonce opravují chyby v těch domácích úkolech, cítí to jako svoji povinnost, což jejich povinnost rozhodně není, leckteří jim dovysvětlovávají učivo. Měl pravdu jeden z vašich přispěvatelů, když říkal, že by procvičováno mělo být učivo, které už ve škole bylo probráno, vysvětleno a jde vlastně jako jakési procvičení, jenom samostatné, na rozdíl od skupinového procvičování ve škole. Myslím, že domácí úkoly mohou přispět samozřejmě k celkové vzdělanosti národa a nemyslím, že by měly být ze školského systému, pokud tedy, jak zmínil jeden z vašich přispěvatelů, nebude školství absolutně zrušeno, takže by měli přispívat k tomu, že vzdělanost národa prostě bude zachována.


Žádné komentáře:

Okomentovat