2.3.18

Radio Wave: Na gymply chodí děti ambiciózních rodičů. Učni jsou za hloupé, říká předsedkyně středoškoláků

„Žáci přijdou do třídy, sednou si, zkonzumují hotové poznatky a potom je v testu píší na papír. To je nepřipraví na situaci na trhu práce ani je nevybaví do osobního života,“ vymezuje se Lenka Štěpánová, předsedkyně České středoškolské unie, proti takzvané frontální výuce a českému střednímu školství. Podle ní chybí ve školách kritické myšlení, schopnost řešit problémy, být flexibilní a adaptovat se.Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu vybíráme:

Jak se k ní a k celé unii staví ministerstvo, učitelé a učitelky? Mají vůbec ochotu poslouchat někoho, kdo ani nemohl nabrat tolik zkušeností? „Snažíme se být konstruktivní, nejen kritizovat. Navíc jsme dokázali, že chceme být relevantními partnery. Nejsme odborníci, ale jsme žáci, kteří mají tu nejautentičtější zkušenost s tím, jak školství vypadá. Zároveň jsme občané, veřejnost. Sice nemáme ještě volební právo, ale máme právo vyjádřit se k věcem, které se nás týkají,“ potvrzuje Lenka, že Česká středoškolská unie je partnerem do diskuze.

Bylo by naivní si myslet, že středoškoláci stojí jednotně v opozici proti ministerstvu nebo systému vzdělávání, který nefunguje. „Existují sociální bubliny gymnázií, odborných škol a učilišť. Máme odlišné vnímání světa okolo sebe, nelze generalizovat. Ale myslím, že nejvíc středoškoláky štve, že jsou pasivní objekty. Ve výuce i ve struktuře vzdělávání,“ rozebírá Lenka. Nemožnost podílet se na dění okolo sebe podle ní mladé lidi frustruje a vyvolává nezájem o veřejné dění obecně. A tím také zvyšuje nedůvěru k demokracii. Angažovat se pro žáky tak pravděpodobně nemá smysl, když s nimi nikdo nepočítá, nikdo se jich neptá na názor a své každodenní sociální prostředí nemohou ovlivnit.10 komentářů:

V. řekl(a)...

nejvíc středoškoláky štve, že jsou pasivní objekty
Ujišťuji vás, že mě pasivní středoškoláci štvou mnohem více než pasivní středoškoláci štvou sami sebe...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytliky zase štve, že je všecno štve. Což je samo o sobě štve ze všeho úplně nejvíc.

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

Jenom aby si něco škaredého nezačalo více lidí myslet o Lence Štěpánové. Doufejme, že je chytrá aspoň jako ti učni.

Co vysloveně chybí, je rada žáků mateřských škol se svou předsedkyní/předsedou. Konečně by to pohnulo strnulým školstvím díky mládí dopředu. Taková tříletá předsedkyně, to bylo nových myšlenek, ani by to novináři nestíhali zapisovat a Bob by bledl závistí.

Pavel Doležel řekl(a)...

Na gymply chodí děti ambiciózních rodičů? No asi jo. Podobně jako děti těch neambiciózních. A pak také děti ambiciózních rodičů chodí jinam, než na gymply. Bože, to jsou takové trapné snahy frustrátů za každou cenu nějak poškozovat každého, kdo je schopnější a nadanější. Hlavně to celé rozmělnit, rozpatlat a nasadit to na absenci kritického myšlení. O kritickém myšlení nejvíc žvaní ti, kteří nejsou schopni ani určit definiční obor funkce, natož pak její extrémy. Už mě tyhle bláboly opravdu unavují. Proč to někdo pořád pouští do éteru?

Ygrain řekl(a)...

Tedy, opravdu jsem netušila, že je mým posláním připravovat studenty na jejich osobní život - co si pod tím slečna představuje? Mám s nimi rozebírat úskalí osobních vztahů? Přípravu k rodičovství? A nemohla by něco z toho zvládnout třeba rodina? Nebo se dokonce studenti naučit sami?
Co se týká situace na trhu práce, s čím přesně má slečna problém? U nich ve škole neplatí, že práci nelze beztrestně odrbávat? Že nelze jen tak absentovat, protože "se mi nechce"?

"Žáci přijdou do třídy, sednou si, zkonzumují hotové poznatky a potom je v testu píší na papír"

Panebože, to jsou slinty.

Nicka Pytlik řekl(a)...

zkonzumují hotové poznatky a potom je v testu píší

A pytlici se znovu a znovu ptají, co komu brání v tom, aby vstřebával nehotové poznatky? A kdo může a jakým způsobem někoho nutit k sepisování testů? Ono snad pravidlo o tom, že neodevzdanou práci nelze klasifikovat, neplatí celorepublikově?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Další snaha se zviditelnit Nic víc. Slečna jede na módní vlně plků.

Tak zkonzumovat? Takže co by si jako představovala? Že studenti přijdou do školy a budou se den za dnem snažit objevit nový kontinent, nějaký nový fyzikální zákon, nějaký nový matematický algoritmus? A jak by to asi mohli dělat, když by netušili, jaké kontinenty dosud objeveny byly? A jaké jsou do současné doby poznané fyzikální zákony? Aby nedopadli jako Jára Cimrman: Teď, teď tady byl, nějakej Tomas Alva..

Ygrain řekl(a)...

Je fakt že poté, co spolužačka šla vyplachovat zkumavku s kyselinou, jsme si všichni velmi dobře zapamatovali, proč se nemá lít voda do kyseliny, ale nemyslím, že by se tahle metoda měla běžně provozovat. Chce-li si slečna sama pro sebe odvozovat systém anglických časů nebo objevovat fyzikální zákony, přeji jí hodně úspěchů, v tomto životě i těch příštích, které na to bude potřebovat.

Pepa řekl(a)...

Nebuďte na ni (LŠ) tak zlí, kolegové, ona si jen plete kritické myšlení a kritiku :-)

Nicka Pytlik řekl(a)...

Není přece vůbec žádný problém, aby se ty 'hotové poznatky' podrobily kritickému zkoumání, zasadily do různých souvislostí a rozšířily o nové skutečnosti. Například:
'Minulou hodinu, jsme vám, milí žáci, ke konzumaci předložil poznatek, že mezi vodičem velmi vysokého napětí a zemí při dostatečně vysokém napětí a přiměřené vzdálenosti přeskočí jiskrový výboj. Máte k tomu někdo něco?'
'My jsme si to, pane učiteli, ověřovali v praktickém životě, a Frantu výboj z troleje sežehl hned, jak vylezl na střechu vagonu. Pohřeb má ve čtvrtek.'

Okomentovat