3.3.18

Radio Junior: Současný školní systém může nadaným dětem škodit. Nezřídka dochází k jejich šikaně

Nejnovější poznatky ukazují, že současný systém péče nejen že nadaným neprospívá, ale dokonce jim škodí. S těmito alarmujícími fakty přišla do pořadu Atrium Rádia Junior předsedkyně Společnosti pro talent a nadání, PhDr. Eva Vondráková.
Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu vybíráme:

Práce s nadanými by měla být podle odborníků daleko pružnější. Spíš než na IQ, by se měl zájem soustředit na potenciál dětí. Na jejich individualitu. „Nadané děti nepotřebují koupit glóbus nebo encyklopedii, daleko více potřebují člověka. Ale na mentorech a asistentech se šetří, zatímco na pomůcky, které nejsou efektivní, se peníze víceméně vyhazují,“ řekla PhDr. Vondráková.(...)

Příprava budoucích pedagogů na práci s nadanými dětmi je v ČR mizivá. Studenti chtiví informací musejí většinou studovat na vlastní pěst. Prý by měli čerpat v zahraniční literatuře, ideálně z primárních zdrojů, které ještě nejsou deformované překlady a dalšími zásahy. Do obrazu by je mohla dostat i účast na konferencích. „Účastníků z ČR na nich bývá minimálně. Přitom tam mívají sekce pro učitele. V jiných zemích se víc starají, aby byli učitelé informovanější,“ stěžuje si PhDr. Vondráková.
4 komentáře:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Ale na mentorech a asistentech se šetří,

Mentor nebo asistent pro nadané dítě? A to je kdo? A kde je má školní systém brát?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici nebudou operovat s jejich letitým poznatkem, že skutečný talent či nadání si svůj prostor a cestu najdou bez ohledu i na právě ne příznívnivé okolnosti. Spíše se zabývají otázkou priorit. Má-li učitel v heterogení třídě kolem třiceti dětí, z toho řekněme pět nenadaných, pět nadaných, omezený čas a jen jedny ruce, komu by se měl věnovat především. Nebo z druhé strany, kdo se spíše vyrovná s ne dostatkem učitelovy péče?

Nadané děti nepotřebují koupit glóbus nebo encyklopedii, daleko více potřebují člověka.

Zajímavě. Podle mnohých odborníků na vzdělání, konzultantů a auditorů naopak učitele netřeba až tak moc, jsou-li po ruce digitální technologie, internet a výuková videa. Čert aby se v tom vyznal, natož pak pytlici.
A také by se pytlici rádi srovnali s nejistotou, jaký je tedy příspěvek školy k úspěchům nadaných žáků v soutěžích, je-li situace až tak neutěšená. Škola se svými úspěšnými žáky ráda poholedbá...

m vanek řekl(a)...

No kdyby se zeptali učitelů na školách dozvěděli by se to již dávno. Neboli, když je ve školství prioritou aby nejhorší žáci nebyli nejhorší, musí být tím nejhorším někdo jiný.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Bohužel, o nadaných dětech panují neskutečné mýty. Jelikož mám tu čest také řešit i nadané děti, vím, že to opravdu je problém.V současnosti je navíc problém vůbec pro ně získat nějakou podporu i z té poradny. Naposledy mi bylo sděleno, že jim napíšou jen IVP (je zadarmo).Naštěstí máme v okolí 15 km kroužek pro talentované(obecný) a nějaké kroužky další. nyní ze šablon kroužek logických her. Jen mi tam vadí, že tam musí chodit i tzv. sociálně hendikepovaní (což sice máme,ale že by byli nějak nadaní, to tedy nejsou). Takže kroužek kroužkuje, po dobu trvání šablon, pak se uvidí.
Nejvíce stojí péče na rodičích, protože škola jako taková s tím moc neudělá.Zapojí děti do soutěží, nadaným může dávat jinou práci v hodině. Jenže zkuste si to, když ve třídě máte 1x LMP dítě, 1x těžké ADHD, 1x skoroLMP a tři velmi nadané děti (to je naše druhá třída). A pak zbytek 20 takových těch běžných dětí v širokém spektru od do. To aby se jeden zbláznil. A je tam i AP.

Okomentovat